Ontologie (informatika): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
ShadowRobot (diskuse | příspěvky)
m WPCleaner v1.43b - Fixed using WP:WCW (Odkaz shodný se svým popisem)
JAnDbot (diskuse | příspěvky)
m Robot: přidáno {{Autoritní data}}
Řádek 35: Řádek 35:


{{pahýl}}
{{pahýl}}
{{Autoritní data}}


[[Kategorie:Datové struktury]]
[[Kategorie:Datové struktury]]

Verze z 4. 10. 2017, 14:08

Ontologie je v informatice výslovný (explicitní) a formalizovaný popis určité problematiky. Je to formální a deklarativní reprezentace, která obsahuje glosář (definici pojmů) a tezaurus (definici vztahů mezi jednotlivými pojmy). Ontologie je slovníkem, který slouží k uchovávání a předávání znalosti týkající se určité problematiky.

Ontologický datový model

Ontologie se používají v umělé inteligenci, sémantickém webu, softwarovém inženýrství a systémovém inženýrství jako datový model reprezentující určitou znalost nebo její část. Datový model ontologie obecně obsahuje čtyři typy prvků: instance (jedinec,objekt), třídy, atributy a vazby.

Instance je základní stavební objekt datového modelu ontologie. Instancí může být konkrétní živý i neživý objekt (člověk, tabulka, molekula) nebo abstraktní objekt (číslo, pojem, událost).

Třída je množina jedinců určitého typu. Podmnožinou třídy je podtřída. Třída může obsahovat zároveň jedince i podtřídy.

Atribut popisuje určitou vlastnost, charakteristiku či parametr jedince. Každý atribut určitého jedince obsahuje přinejmenším název a hodnotu a je určen pro uložení určité informace vztahující se k danému jedinci.

Vazba je jednosměrné nebo obousměrné propojení dvou jedinců. Je možné říci, že vazba je určitým typem atributu, jehož hodnotou je jiný jedinec v ontologii.

Ontologické jazyky

Ontologie mohou být reprezentovány formálními, semiformálními nebo neformálními jazyky. V dnešní době se hlavní vývoj ubírá především v oblasti formálních jazyků ontologií sémantického webu, zejména RDF a jazyky rodiny OWL.

Literatura

  • ŠTENCEK, Jiří. Užití sémantických technologií ve značkovacích jazycích. , 2009. Bakalářská práce. Vysoká škola ekonomická v Praze. Vedoucí práce Ing. Marek Nekvasil. Dostupné online.

Externí odkazy