Hexapla: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
kompilát z ostatních jazykových verzí (en, eo) a zmínek v dosavadních článcích
 
šablona "přeloženo z en wiki"
Řádek 15: Řádek 15:


Hexapla je významná tím, že položila zásady [[textová kritika|textové kritiky]] a je také prvním dílem, které můžeme označovat za skutečně vědeckou, textologickou edici.
Hexapla je významná tím, že položila zásady [[textová kritika|textové kritiky]] a je také prvním dílem, které můžeme označovat za skutečně vědeckou, textologickou edici.

{{překlad|en|Hexapla}}


[[de:Hexapla]]
[[de:Hexapla]]

Verze z 23. 5. 2007, 13:12

Hexapla (řeckyšesterka“) je vydání Starého zákona, sestavené v přesně neznámé době učencem Órigenem tak, že na každé stránce bylo šest sloupců, z nichž každý obsahoval jinou jazykovou verzi:

Tato vlastnost umožňovala rychlé a jednoduché ověření správnosti překladu. Hexapla navíc obsahovala porovnání znění užívaného většinou křesťanů (Septuaginta) i znění, užívaného většinou židů (masoretský text). Toto komplikuje skutečnost, že křesťanský překlad Septuaginty nebyl pořízen z masoretského textu, ale z jiné, starší a dnes nedochované verze. Obsahovala dále překlad ebionity Symmacha (ebionité byli zvláštní křesťanskou sektou), další křesťanský překlad Aquily ze Sinopé a židovský Theodotiův překlad (do řečtiny).

Hexapla se v současné době považuje za ztracenou (s největší pravděpodobností existoval pouze jediný rukopis, možná ani ne celý kompletní rukopis), nicméně dochovala se z ní celá řada fragmentů, které byly vydány v několika edicích.

Hexapla byla uložena v Césareji, pravděpodobně z jejího znění vycházel sv. Jeroným při překladu Vulgáty.

Hexapla je významná tím, že položila zásady textové kritiky a je také prvním dílem, které můžeme označovat za skutečně vědeckou, textologickou edici.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hexapla na anglické Wikipedii (číslo revize nebylo určeno)Šablona {{Překlad}} požaduje zadat hodnotu do parametru „revize“!.