Rezonance (částice): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
vytvoření článku
 
→‎top: drobná úprava formulace, doplnění
Řádek 1: Řádek 1:
'''Rezonance''' v částicové fyzice je pík v energetické či hybnostní závislosti diferenciálního [[účinný průřez|účinného průřezu]] reakcí subatomárních částic v rozptylových experimentech.
'''Rezonance''' v částicové fyzice je pík nacházející se kole určité energie nalezené v diferenciálním průřezu rozptylových experimentů. Tyto píky jsou spojeny se subatomárními částicemi (například [[nukleon|nukleony]], delta [[baryon|baryony]] nebo ypsilon [[mezon|mezony]]) a jejich excitacemi. Šířka rezonance (''Γ'') souvisí s dobou života částice (''τ'') (nebo jejího excitovaného stavu) podle vzorce
:<Math>\Gamma=\frac{\hbar}{\tau}</math>


Tyto píky odpovídají subatomárním částicím či jejich excitacím s velmi krátkou [[střední doba života|dobou života]], taktéž nazývaných '''rezonance''' (zpravidla [[baryon]]ům, například [[baryon N]], [[baryon delta]], ale i [[mezon]]ům, např. mezon ypsilon). Takové částice se rozpadají vlivem [[silná interakce|silné interakce]], jejíž velká vazebná konstanta je důvodem jejich krátké doby života, kratší než 10<sup>−22</sup>&nbsp;s. Značí se podobně jako ostatní subatomární částice pomocí písmen řečtiny a latinky (případně též indexovaným či doplněným čárkou či hvězdičkou), za kterým je připojena závorka s číselnou hodnotou střední energie píku vyjádřené v [[elektronvolt|MeV]].
kde ''h'' je [[Planckova konstanta]].

Šířka rezonance (''&Gamma;'') souvisí se střední dobou života částice (''&tau;'') (nebo jejího excitovaného stavu) podle vzorce
:<Math>\Gamma=\frac{\hbar}{\tau}</math>
kde ''ћ'' je redukovaná [[Planckova konstanta]].


== Reference ==
== Reference ==

Verze z 28. 6. 2016, 09:56

Rezonance v částicové fyzice je pík v energetické či hybnostní závislosti diferenciálního účinného průřezu reakcí subatomárních částic v rozptylových experimentech.

Tyto píky odpovídají subatomárním částicím či jejich excitacím s velmi krátkou dobou života, taktéž nazývaných rezonance (zpravidla baryonům, například baryon N, baryon delta, ale i mezonům, např. mezon ypsilon). Takové částice se rozpadají vlivem silné interakce, jejíž velká vazebná konstanta je důvodem jejich krátké doby života, kratší než 10−22 s. Značí se podobně jako ostatní subatomární částice pomocí písmen řečtiny a latinky (případně též indexovaným či doplněným čárkou či hvězdičkou), za kterým je připojena závorka s číselnou hodnotou střední energie píku vyjádřené v MeV.

Šířka rezonance (Γ) souvisí se střední dobou života částice (τ) (nebo jejího excitovaného stavu) podle vzorce

kde ћ je redukovaná Planckova konstanta.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Resonance (particle physics) na anglické Wikipedii.