Siloměr: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
typo
zmenené podla ministerstva školastva SVK
značky: možný vandalismus vyprázdněna sekce editace z Vizuálního editoru
Řádek 23: Řádek 23:


'''Měřené síly:''' [[gravitační síla|tíhová]], tahové, tlakové, vztlaková, třecí, odporová, dostředivá, odstředivá, torzní (vyvolávající kroucení tělesa podle podélné osy)…
'''Měřené síly:''' [[gravitační síla|tíhová]], tahové, tlakové, vztlaková, třecí, odporová, dostředivá, odstředivá, torzní (vyvolávající kroucení tělesa podle podélné osy)…

== Mincíř ==
Mechanický siloměr se stupnicí cejchovanou v jednotkách hmotnosti slouží jako [[váhy]] v případech, kdy nevadí jeho menší přesnost. Pro tyto účely se mincíře používají již dlouhou dobu, jsou robustní, snadno přenosné a nevyžadují závaží. Slouží pro hrubá [[obchod]]ní měření a umožňuje zjišťování hmotnosti v rozsahu od '''kg''' do několika '''tun''' (jeřábové váhy). Obdobou mincíře jsou moderní tenzometrické váhy, u kterých již nelze hovořit o snížené přesnosti.

== Druhy siloměrů ==
Siloměry lze rozdělit podle:
* '''Technického provedení:'''
** mechanické
** elektrické snímače síly, dnes obvykle s digitální indikací
* '''Provedení pružné části siloměru:'''
** krabicový, v němž se měření síly převádí na měření tlaku v kapalině
** kroužkový
** pružinový
** torzní
** smyčkový
* '''Podle směru a účinku působící síly:'''
** tahové
** tlakové
** tahotlakové
** zkrutné
* '''Podle použití:'''
** demonstrační
** laboratorní
** obchodní
** průmyslové


== Odkazy ==
== Odkazy ==

Verze z 1. 12. 2015, 11:24

Siloměr - princip
Starší mechanický siloměr (s odečítáním na indikátoru) k měření tlakové síly, rozsah do 400 kN
Elektrický snímač síly k měření tlakové síly, rozsah do 100 kN

Siloměr (řec. dynamometr) je přístroj k měření velikosti síly nebo kroutícího momentu. Měřítkem velikosti síly je stupeň deformace pružné části siloměru, například pružiny. Tvar a tuhost pružné části siloměru je volen s ohledem na měřicí rozsah siloměru a na způsob odečítání hodnoty deformace. Skládá se například z: pružinka, háček, stupnice... Bez těchto částí by siloměr nemohl fungovat.

V soustavě SI je jednotkou síly newton (N). Pro řadu technických měření je přiměřenější udávat výsledek v násobku kilonewton (1 kN zhruba odpovídá tíze břemene o hmotnosti 100 kg).

Měřená síla se buď odečítá opticky na stupnici nebo zjišťuje prostřednictvím elektrického měření; takový přístroj, zapojovaný do měřicího řetězce s dalším přístrojem, nazýváme též snímač síly. Nejobvyklejší snímač síly je tenzometrický, využívající vhodně tvarovanou pružnou část polepenou tenzometry nebo s tenzometry napařenými [1] .

Princip: Podle Hookova zákona čím větší síla, tím větší deformace a tím větší také výchylka na stupnici siloměru.

Měřené síly: tíhová, tahové, tlakové, vztlaková, třecí, odporová, dostředivá, odstředivá, torzní (vyvolávající kroucení tělesa podle podélné osy)…

Odkazy

Reference

  1. HOFFMANN, Karl. Eine Einführung in die Technik des Messens mit Dehnungsmeßstreifen. Darmstadt: Hottinger Baldwin Messtechnik GmbH, 1987. 223 s. S. 9. 

Související články

Externí odkazy

V anglické verzi Wikipedie pojednává o snímačích síly samostatný článek en:Load cell