Juliette Gréco: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
rozšíření životopisu
doplňování životopisu
Řádek 5: Řádek 5:
'''Životopis'''
'''Životopis'''


Otec Juliette Gréco byl policejní komisař původem z Korziky, matka pocházela z Bordeaux. Rodiče se rozvedli a Juliette a její starší sestru Charlotte vychovávali prarodiče z matčiny strany v Bordeaux až do roku 1933, kdy je matka odvezla do Paříže. Za války se s nimi uchýlila do Dordogne, kde pracovala v odboji a byla v roce 1943 zatčena. Obě sestry se vrátily do Paříže , ale byly rovněž zatčeny a uvězněny ve věznici ve Fresnes. Matka a sestra Charlotte byly deportovány do Ravensbrücku, odkud se vrátily až po válce. Juliette byla kvůli nízkému věku z Fresnes propuštěna a ocitla se sama a bez prostředků uprostřed Paříže, kde znala jedinou osobu, přítelkyni své matky a svoji profesorku francouzštiny Helene Duc. Helene se jí ujala a ubytovala ji ve svém penzionu blízko Saint-Germain-des-Prés, kde Juliette navštěvovala herecké kurzy, hrála v několika divadelních hrách a pracovala pro rozhlasový pořad věnovaný poezii. Brzy navázala mnohá přátelství s mladými umělci a intelektuály z levého břehu Seiny, mezi jinými s Borisem Vianem a Jeanem -Paulem Sartrem a stala se múzou existencialistů z Saint-Germain-des-Prés. V jednom z barů na levém břehu Le Tabou zahájila svoji kariéru zpěvačky.
Otec Juliette Gréco byl policejní komisař původem z [[Korzika|Korsiky]], matka pocházela z [[Bordeaux]]. Rodiče se rozvedli a Juliette a její starší sestru Charlotte vychovávali prarodiče z matčiny strany v Bordeaux až do roku 1933, kdy je matka odvezla do Paříže. Za války se s nimi uchýlila do Dordogne, kde pracovala v odboji a byla v roce 1943 zatčena. Obě sestry se vrátily do Paříže, ale byly rovněž zadrženy a uvězněny ve věznici ve [[Fresnes]]. Matka a sestra Charlotte byly deportovány do [[Koncentrační tábor Ravensbrück|Ravensbrücku]], odkud se vrátily až po válce. Juliette byla kvůli nízkému věku z Fresnes propuštěna a ocitla se sama a bez prostředků uprostřed Paříže, kde znala jedinou osobu, přítelkyni své matky a svoji profesorku francouzštiny Helene Duc. Helene se jí ujala a ubytovala ji ve svém penzionu blízko [[Saint-Germain-des-Prés (stanice metra v Paříži)|Saint-Germain-des-Prés]], kde Juliette navštěvovala herecké kurzy, hrála v několika divadelních hrách a pracovala pro rozhlasový pořad věnovaný poezii. Brzy navázala mnohá přátelství s mladými umělci a intelektuály z [[Rive gauche|levého břehu]] Seiny, mezi jinými s [[Boris Vian|Borisem Vianem]] a [[Jean-Paul Sartre|Jeanem -Paulem Sartrem]] a stala se múzou [[Existencialismus|existencialistů]] z Saint-Germain-des-Prés. V jednom z barů na levém břehu ''Le Tabou'' zahájila svoji kariéru zpěvačky.

Svoji pěveckou kariéru zahájila po [[2. světová válka|2. světové válce]] v [[Paříž|Paříži]], kdy začínala zpívat po pařížských kabaretech ve skupině ''Le Tabou'', kde stala známou zejména nejprve mezi pařížskými intelektuály. V roce [[1951]] vydala své první album, v roce [[1954]] poprvé zpívala v pařížské Olympii. Vrchol popularity se dostavil až na počátku 60. let [[20. století]]. Od 70. let však nastal útlum její popularity i veřejného vystupování.

Kromě zpěvu se věnuje i filmovému herectví, ve francouzském filmu vystupuje již o 40. let 20.století.


== Zdroje ==
== Zdroje ==

Verze z 14. 9. 2015, 18:08

Juliette Gréco
Juliette Gréco (2006)
Juliette Gréco (2006)
Narození7. února 1927
Montpellier
Úmrtí23. září 2020 (ve věku 93 let)
Ramatuelle
Místo pohřbeníHřbitov Montparnasse
Povoláníherečka, zpěvačka, filmová herečka a šansoniérka
Oceněníkomandér Řádu čestné legie (2012)
velkodůstojník Národního řádu za zásluhy (2015)
komandér Řádu umění a literatury (2016)
ChoťPhilippe Lemaire (1953–1956)
Michel Piccoli (1966–1977)
Gérard Jouannest (1989–2018)
DětiLaurence Lemaire
PříbuzníCharlotte Gréco (sourozenec)
Webwww.juliettegreco.fr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Juliette Gréco (7. února 1927, Montpellier) je francouzská zpěvačka, herečka a šansoniérka.

Životopis

Otec Juliette Gréco byl policejní komisař původem z Korsiky, matka pocházela z Bordeaux. Rodiče se rozvedli a Juliette a její starší sestru Charlotte vychovávali prarodiče z matčiny strany v Bordeaux až do roku 1933, kdy je matka odvezla do Paříže. Za války se s nimi uchýlila do Dordogne, kde pracovala v odboji a byla v roce 1943 zatčena. Obě sestry se vrátily do Paříže, ale byly rovněž zadrženy a uvězněny ve věznici ve Fresnes. Matka a sestra Charlotte byly deportovány do Ravensbrücku, odkud se vrátily až po válce. Juliette byla kvůli nízkému věku z Fresnes propuštěna a ocitla se sama a bez prostředků uprostřed Paříže, kde znala jedinou osobu, přítelkyni své matky a svoji profesorku francouzštiny Helene Duc. Helene se jí ujala a ubytovala ji ve svém penzionu blízko Saint-Germain-des-Prés, kde Juliette navštěvovala herecké kurzy, hrála v několika divadelních hrách a pracovala pro rozhlasový pořad věnovaný poezii. Brzy navázala mnohá přátelství s mladými umělci a intelektuály z levého břehu Seiny, mezi jinými s Borisem Vianem a Jeanem -Paulem Sartrem a stala se múzou existencialistů z Saint-Germain-des-Prés. V jednom z barů na levém břehu Le Tabou zahájila svoji kariéru zpěvačky.

Zdroje

Autobiografie

  • 1982 Jujube (vydáno ve Francii), Stock

Externí odkazy

(česky)

(anglicky)

(francouzsky)