Knihovna Kongresu: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Addbot (diskuse | příspěvky)
m Bot: Odstranění 1 odkazů interwiki, které jsou nyní dostupné na Wikidatech (d:q131454)
m napřímení odkazu
Řádek 38: Řádek 38:
Library of Congress je největší knihovnou na světě. Obsahuje 30&nbsp;milionů knih ve 470&nbsp;jazycích, 100&nbsp;milionů předmětů a 58&nbsp;milionů jiných dokumentů.<ref name=about /> 10&nbsp;000 položek denně přibývá.
Library of Congress je největší knihovnou na světě. Obsahuje 30&nbsp;milionů knih ve 470&nbsp;jazycích, 100&nbsp;milionů předmětů a 58&nbsp;milionů jiných dokumentů.<ref name=about /> 10&nbsp;000 položek denně přibývá.


Knihovna nemá tzv. [[povinný výtisk]], ale je úřadem pro přidělování [[copyright]]ů. Autor musí poslat 2&nbsp;výtisky své knihy do 10&nbsp;dnů od vydání, aby mu knihovna přiznala [[autorská práva]]. Má vlastní třídění [[Library of Congress Classification|LCC]]. Kromě všeobecných informací se zaměřuje na [[právo|právní]] informace a udržuje americkou historii. Slouží nejen kongresu, ale i dalším státním útvarům a veřejnosti. Zajímavostí je, že knihy se zde nepůjčují domů.
Knihovna nemá tzv. [[povinný výtisk]], ale je úřadem pro přidělování [[copyright]]ů. Autor musí poslat 2&nbsp;výtisky své knihy do 10&nbsp;dnů od vydání, aby mu knihovna přiznala [[Autorské právo|autorská práva]]. Má vlastní třídění [[Library of Congress Classification|LCC]]. Kromě všeobecných informací se zaměřuje na [[právo|právní]] informace a udržuje americkou historii. Slouží nejen kongresu, ale i dalším státním útvarům a veřejnosti. Zajímavostí je, že knihy se zde nepůjčují domů.


=== Fotografie ===
=== Fotografie ===

Verze z 10. 5. 2013, 00:09

Knihovna Kongresu (Jefferson building)

Knihovna Kongresu (angl. Library of Congress) je národní knihovna Spojených států amerických a vědeckovýzkumné středisko Kongresu spojených států. Sídlí ve Washingtonu, D. C. S počtem 30 miliónů knih jde o největší knihovnu na světě.

Historie

První popud ke vzniku knihovny dal v roce 1800 prezident John Adams tím, že daroval kongresu svou knihovnu. Dále se knihovna v roce 1815 rozšířila ještě o knihovnu Thomase Jeffersona.

Knihovna byla původně umístěna v sídle kongresu USA – Kapitolu. Zanedlouho v knihovně vypukly rozsáhlé požáry, které zničily čtvrtinu knihovny. Také díky tomu byla v roce 1897 dostavěna nová budova – nyní zvaná Thomas Jefferson Building – s velkou čítárnou, která pojme až 240 lidí, a s kupolí 37,5 m vysokou.[1] Ve 20. století byly vedle původní budovy přistavěny dvě novější:[2] John Adams Building (1939) a James Madison Memorial Building (1980).[3] Kromě nich používá knihovna ještě 3 velké provozní budovy.

Madison Building – druhá budova knihovny

Současnost

Library of Congress je největší knihovnou na světě. Obsahuje 30 milionů knih ve 470 jazycích, 100 milionů předmětů a 58 milionů jiných dokumentů.[2] 10 000 položek denně přibývá.

Knihovna nemá tzv. povinný výtisk, ale je úřadem pro přidělování copyrightů. Autor musí poslat 2 výtisky své knihy do 10 dnů od vydání, aby mu knihovna přiznala autorská práva. Má vlastní třídění LCC. Kromě všeobecných informací se zaměřuje na právní informace a udržuje americkou historii. Slouží nejen kongresu, ale i dalším státním útvarům a veřejnosti. Zajímavostí je, že knihy se zde nepůjčují domů.

Fotografie

Instituce se zabývá též archivací fotografií. Zdigitalizovala např. více než 400 fotografií společnosti Haines Photo Company,[4] které obsahují historicky cenné panoramatické záběry významných amerických míst z konce 19. století.

Odkazy

Reference

  1. Jefferson's Legacy: A Brief History of the Library of Congress [online]. Library of Congress, 2006-03-06 [cit. 2008-01-14]. Dostupné online. 
  2. a b About the Library [online]. The Library of Congress [cit. 2011-07-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Maps and Floor Plans [online]. The Library of Congress [cit. 2011-07-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. http://www.loc.gov/pictures/related/?fi=name&q=Haines%20Photo%20Co.%20%28Conneaut%2C%20Ohio%29

Externí odkazy

Šablona:Geo dms Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Knihovna Kongresu na Wikimedia Commons