Matice srbská: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 9 bajtů ,  před 9 lety
správně Momcsilló Tapavicza (teda ta maďarština)
(start)
 
(správně Momcsilló Tapavicza (teda ta maďarština))
Prvním představitelem Matice srbské byl vzdělanec [[Jovan Hadžić]] a členy Matice byla řada významným vzdělaných srbských osobností, mezi které patřil např. [[Miloš Obrenović]], [[Sava Tekelija]] či [[Petar II. Petrović-Njegoš]]. Mezi zakladatele Matice patřili také [[Ðorđe Stanković]], [[Josif Milovuk]], [[Jovan Demetrović]], [[Gavrilo Bozitovac]], [[Andrija Rozmirović]] a [[Petar Rajić]].
 
V roce [[1912]] byla dokončena současná budova Matice srbské, která se nachází v centrální části [[Novi Sad|Nového Sadu]]. Samotná instituce sídlí v monumentální budově podle návrhu [[DušanMomcsilló TapavicaTapavicza|DušanaMomcsilló TapavicyTapaviczy]] od roku [[1928]], do té doby plnila budova účely [[sirotčinec|sirotčince]] při [[SPC]].
 
V současné době Matice srbská disponuje ve své knihovně 3,5 miliony publikací a má cca 2000 spolupracovníků. Pod jménem Matice vycházejí v Srbsku mnohé publikace, neboť instituce má i vlastní [[vydavatelství]]. Má vlastní galerii, která schraňuje obrazy srbských malířů [[18. století|18.]] a [[19. století]]. Tyto sbírky jsou vystaveny veřejnosti v [[Galerie Matice srbské|Galerii Matice srbské]].

Navigační menu