Sídlo (právo): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
úpravy
Řádek 1: Řádek 1:
'''Sídlo''' v [[právo|právu]] označuje [[poštovní adresa|adresu]], na které [[právnická osoba]] skutečně sídlí a které je obvykle zapsána v nějakém veřejném rejstříku, např. [[obchodní rejstřík|obchodním]]. Žádná právnická osoba nemůže existovat bez svého sídla. Sídlo může být jen jedno. Stanovuje se při zřízení právnické osoby, pokud se později změní, je potřeba tuto změnu promítnout nejen do veřejného rejstříku, ale i do dalších právních dokumentů.
'''Sídlo''' je pojem, který vychází z úpravy občanského a obchodního zákoníku. Sídlo [[právnická osoba|právnické osoby]] je určeno adresou, na které osoba skutečně sídlí. Stanovuje se při zřízení právnické osoby. Sídlo nesmí být v [[byt]]ě, pokud to odporuje povaze právnické osoby nebo rozsahu její činnosti. Pokud se osoba zapisuje do veřejného rejstříku, stačí, když její zakladatelský dokument uvede název [[obec|obce]], ve které se její sídlo nachází. Každý se může dovolat skutečného sídla právnické osoby. Sídlo je upraveno v § 19c zákona č. 40/1964 Sb., [[Občanský zákoník (Československo, 1964)|občanský zákoník]]. V případě [[organizační složka podniku|organizační složky podniku]] se sídlem rozumí adresa jejího umístění.


U [[fyzická osoba|fyzické osoby]] mluvíme o '''místu [[podnikání]]'''. Je jím místo zapsané v [[obchodní rejstřík|obchodním rejstříku]] (nebo v jiném rejstříku), ke kterému má podnikatel právní důvod užívání. Jedná se o skutečné místo podnikání.
U [[fyzická osoba|fyzické osoby]] se na místo sídla mluví o '''místu podnikání'''. Je jím místo zapsané v obchodním nebo jiném rejstříku, ke kterému má podnikatel právní důvod užívání. Jedná se o skutečné místo [[podnikání]].


== Sídlo v českém právu ==
[[poštovní adresa|Adresa]] sídla právnické osoby se musí skládat alespoň z názvu obce, ulice, čísla domu a poštovního směrovacího čísla. Žádná právnická osoba nemůže existovat bez sídla. Sídlo může být jen jedno. Může se však během existence právnické osoby měnit.
Sídlo nesmí být v [[byt]]ě, pokud to odporuje povaze právnické osoby nebo rozsahu její činnosti. Pokud se osoba zapisuje do veřejného rejstříku, stačí, když její zakladatelský dokument uvede název [[obec|obce]], ve které se její sídlo nachází. Každý se může dovolat skutečného sídla právnické osoby.<ref>§ 19c zákona č. 40/1964 Sb., [[Občanský zákoník (Československo, 1964)|občanský zákoník]]</ref>


V případě [[organizační složka podniku|organizační složky podniku]] se sídlem rozumí adresa jejího umístění.<ref>§ 2 odst. 3 zákona č. 513/1991 Sb., [[obchodní zákoník]]</ref>
Sídlo právnické osoby se může vztahovat na [[obchodní společnost]], organizaci i územně samosprávnou jednotku. Sídlo obchodní společnosti může mít podobu [[virtuální kancelář|virtuální kanceláře]]. Ta se využívá především jako fakturační a korespondenční adresa. Společně s ní získá i možnost příslušné administrativní činnosti a vyhne se tak pronájmu či koupi drahých kancelářských prostor.


== Virtuální kancelář ==
Pokud právnická osoba mění své sídlo, je potřeba tuto změnu promítnout nejen do veřejného rejstříku, ale i do dalších právních dokumentů.
Sídlo [[obchodní společnost]]i může mít podobu [[virtuální kancelář|virtuální kanceláře]]. Ta se využívá především jako [[faktura]]ční a korespondenční adresa. Společně s ní získá i možnost příslušné administrativní činnosti a vyhne se tak pronájmu či koupi drahých kancelářských prostor.


== Externí odkazy ==
== Reference ==
<references />
* [http://www.sidlo-firmy-poskytnuti.cz/ Poskytnutí sídla firmy]
* [http://www.zalozeni-ready-made-sro.cz/sidlo-firmy.html Založení ready made s.r.o. - sídlo firmy]
* [http://business.center.cz/business/pravo/zakony/obchzak/ Zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník]
* [http://business.center.cz/business/pravo/zakony/obcanzak/ Zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník]


[[Kategorie:Obchodní právo]]
[[Kategorie:Obchodní právo]]

Verze z 20. 11. 2012, 11:52

Sídlo v právu označuje adresu, na které právnická osoba skutečně sídlí a které je obvykle zapsána v nějakém veřejném rejstříku, např. obchodním. Žádná právnická osoba nemůže existovat bez svého sídla. Sídlo může být jen jedno. Stanovuje se při zřízení právnické osoby, pokud se později změní, je potřeba tuto změnu promítnout nejen do veřejného rejstříku, ale i do dalších právních dokumentů.

U fyzické osoby se na místo sídla mluví o místu podnikání. Je jím místo zapsané v obchodním nebo jiném rejstříku, ke kterému má podnikatel právní důvod užívání. Jedná se o skutečné místo podnikání.

Sídlo v českém právu

Sídlo nesmí být v bytě, pokud to odporuje povaze právnické osoby nebo rozsahu její činnosti. Pokud se osoba zapisuje do veřejného rejstříku, stačí, když její zakladatelský dokument uvede název obce, ve které se její sídlo nachází. Každý se může dovolat skutečného sídla právnické osoby.[1]

V případě organizační složky podniku se sídlem rozumí adresa jejího umístění.[2]

Virtuální kancelář

Sídlo obchodní společnosti může mít podobu virtuální kanceláře. Ta se využívá především jako fakturační a korespondenční adresa. Společně s ní získá i možnost příslušné administrativní činnosti a vyhne se tak pronájmu či koupi drahých kancelářských prostor.

Reference

  1. § 19c zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník
  2. § 2 odst. 3 zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník