Ergotismus: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
MerlIwBot (diskuse | příspěvky)
m Robot: Přidávám sv:Antoniuseld
drobnosti
Řádek 1: Řádek 1:
'''Ergotismus''' je onemocnění, které způsobují [[námel]]ové [[alkaloid]]y. Je to v podstatě [[otrava]] [[toxin]]y [[plíseň|plísně]] [[paličkovice nachová|paličkovice nachové]] (''Claviceps Purpurea''), tedy [[mykotoxikóza]].
'''Ergotismus''' je onemocnění, které způsobují [[námel]]ové [[alkaloidy]]. Je to v podstatě [[otrava]] [[toxin]]y [[plíseň|plísně]] [[paličkovice nachová|paličkovice nachové]] (''Claviceps Purpurea''), tedy [[mykotoxikóza]].


V současnosti se ergotismus objevuje prakticky pouze u zvědavých dětí, které nejsouce si vědomy nebezpečí [[námel]] snědí; dá se léčit a obvykle i vyléčit. Ve středověku měl ovšem jeho výskyt podobu celých epidemií, neboť nebyla známa příčina a tedy ji nebylo možno odstranit. Námelová sklerocia mají údajně vcelku příjemnou, byť na konci trochu palčivou houbovou chuť.
V současnosti se ergotismus objevuje prakticky pouze u zvědavých dětí, které nejsouce si vědomy nebezpečí [[námel]] snědí; dá se léčit a obvykle i vyléčit. Ve středověku měl ovšem jeho výskyt podobu celých epidemií, neboť nebyla známa příčina a tedy ji nebylo možno odstranit. Námelová sklerocia mají údajně vcelku příjemnou, byť na konci trochu palčivou houbovou chuť.
Řádek 8: Řádek 8:


=== Psychotropní forma ===
=== Psychotropní forma ===
U '''psychotropní formy''' se vyskytují zejména tělové a sluchové [[halucinace]], korespondující s lidovými představami o příznacích očarování. Je pravděpodobné, že v pozadí některých čarodějnických procesů byly epidemie ergotismu, nejlépe je to dokumentováno u tzv. [[Salemský čarodějnický případ|Salemského čarodějnického případu]] ze sklonku [[17. století]] ([[Spojené státy americké|USA]], [[Massachusetts]] - viz odkazy).
U '''psychotropní formy''' se vyskytují zejména tělové a sluchové [[halucinace]], korespondující s lidovými představami o příznacích očarování. Je pravděpodobné, že v pozadí některých čarodějnických procesů byly epidemie ergotismu, nejlépe je to dokumentováno u tzv. [[Salemský čarodějnický případ|Salemského čarodějnického případu]] ze sklonku [[17. století]] v [[Massachusetts]] v [[Spojené státy americké|USA]].


=== Působení na plod ===
=== Působení na plod ===
Řádek 14: Řádek 14:


== Ergotismus u drůbeže ==
== Ergotismus u drůbeže ==
Výskyt ergotismu u [[drůbež]]e není častý. Projevuje se sníženým příjmem krmiva, zhoršeným růstem a vezikulárním zánětem kůže (dermatitidou). Na hřebínku, lalůčcích, obličeji, očních víčkách a končetinách se objevují vezikuly, později krusty, vředy a [[nekróza]].
Výskyt ergotismu u [[drůbež]]e není častý. Projevuje se sníženým příjmem krmiva, zhoršeným růstem a vezikulárním zánětem kůže (dermatitidou). Na hřebínku, lalůčcích, obličeji, očních víčkách a končetinách se objevují vezikuly ([[puchýř]]e), později krusty, vředy a [[nekróza]].


== Reference ==
== Reference ==

Verze z 9. 10. 2012, 23:00

Ergotismus je onemocnění, které způsobují námelové alkaloidy. Je to v podstatě otrava toxiny plísně paličkovice nachové (Claviceps Purpurea), tedy mykotoxikóza.

V současnosti se ergotismus objevuje prakticky pouze u zvědavých dětí, které nejsouce si vědomy nebezpečí námel snědí; dá se léčit a obvykle i vyléčit. Ve středověku měl ovšem jeho výskyt podobu celých epidemií, neboť nebyla známa příčina a tedy ji nebylo možno odstranit. Námelová sklerocia mají údajně vcelku příjemnou, byť na konci trochu palčivou houbovou chuť.

Formy

Vaskulární forma

U vaskulární formy dominují spasmy drobných cév, vyvolávající při opakovaném působení toxinů a po větších dávkách odumření akrálních částí těla (ušní boltce, nos, brada, rty, prsty apod.). Ve středověku se onemocnění nazývalo „oheň sv. Antonína“[1] a byl dokonce založen zvláštní mnišský řád sv. Antonína, pečující o postižené touto chorobou. Ve stadiu akutní otravy je známo náhlé přechodné oslepnutí, vyvolané spasmem drobných cév na sítnici.

Psychotropní forma

U psychotropní formy se vyskytují zejména tělové a sluchové halucinace, korespondující s lidovými představami o příznacích očarování. Je pravděpodobné, že v pozadí některých čarodějnických procesů byly epidemie ergotismu, nejlépe je to dokumentováno u tzv. Salemského čarodějnického případu ze sklonku 17. století v Massachusetts v USA.

Působení na plod

Paličkovice nachová, resp. látky v ní obsažené kromě výše uvedených projevů působí i jako teratogen, tj. způsobuje poškození plodu, především v raných stádiích těhotenství.

Ergotismus u drůbeže

Výskyt ergotismu u drůbeže není častý. Projevuje se sníženým příjmem krmiva, zhoršeným růstem a vezikulárním zánětem kůže (dermatitidou). Na hřebínku, lalůčcích, obličeji, očních víčkách a končetinách se objevují vezikuly (puchýře), později krusty, vředy a nekróza.

Reference

Externí odkazy