Řád republiky: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 1 410 bajtů ,  před 8 lety
+popis a obrázek medaile, sbírka zákonů
m (→‎Externí odkazy: aktualizace externího odkazu)
(+popis a obrázek medaile, sbírka zákonů)
[[Soubor:Řád republiky 1951 BW.jpg|thumb|Řádupright=0.5|Medaile republikyřádu udělenýv původní podobě z roku 1967 městu Ostravě.1951]]
'''Řád republiky''' byl v letech [[1951]]–[[1990]] jedním z nejvyšších [[Československo|československých]] [[vyznamenání]],. kteréPropůjčoval propůjčovalho [[prezident]] republiky za mimořádné„mimořádné zásluhy týkajícío sebudování budovatelskéhoČeskoslovenské úsilírepubliky, národníhozejména [[hospodářství]],o zásluhyjejí kulturní,mírové vědecké,budovatelské politickéúsilí ave veřejnévýrobě činnostinebo apři takékulturní zanebo vědecké činnosti, nebo o zvyšování obranyschopnostischopnosti obrany státu. ByloŘád založenobyl založen vládním nařízením číslo 30/1951 Sb. a udělovalouděloval se jak jednotlivcům, tak kolektivům (včetně podniků či státních orgánů).
 
Medaile řádu byla původně mírně oválná o rozměrech 40×43 mm a jejím podkladem byla zeď z cihel; dole byly dvě lipové ratolesti svázané stuhou, z nich vybíhaly žerdě dvou praporů: vpředu československá vlajka, za ní vlajka rudá. Uprostřed medaile byl [[srp a kladivo]]. Na rubu medaile byl nápis ''ČSR'' (od roku 1960 ''ČSSR'') mezi dvěma vavřínovými ratolestmi a vyražené matriční číslo.
'''Řád republiky''' byl v letech [[1951]]–[[1990]] jedním z nejvyšších [[Československo|československých]] [[vyznamenání]], které propůjčoval [[prezident]] republiky za mimořádné zásluhy týkající se budovatelského úsilí národního [[hospodářství]], zásluhy kulturní, vědecké, politické a veřejné činnosti a také za zvyšování obranyschopnosti státu. Bylo založeno vládním nařízením číslo 30/1951 Sb. a udělovalo se jak jednotlivcům, tak kolektivům.
 
V roce 1977 byla výtvarné řešení řádu zákonem změněno. Nová verze měla tvar rudého, stříbrem rámovaného čtverce o straně 4 cm postaveného na vrchol, na kterém je uprostřed umístěna pěticípá hvězda se [[státní znak Československé socialistické republiky|státním znakem]] v pravidelném pětiúhelníku; mezi cípy hvězdy jsou lipové trojlístky. Na pozadí z hvězdy vybíhají stříbrné paprsky, z nichž některé přesahují okraj čtverce. Na rubu bylo už jen vyryté matriční číslo.
 
== Odkazy ==
=== Související články ===
* [[:Kategorie:Nositelé Řádu republiky]]
 
=== Externí odkazy ===
* [http://www.vyznamenani.net/?page_id=18 Řád republiky na vyznamenani.net]
* [http://aplikace.mvcr.cz/archiv2008/sbirka/1951/sb19-51.pdf Vládní nařízení č. 30/1951 Sb., ''kterým se zakládají řády a vyznamenání a upravuje udělování čestného titulu „Hrdina práce“]
* [http://aplikace.mvcr.cz/archiv2008/sbirka/1977/sb13-77.pdf Zákon č. 38/1977 Sb. ''o novém výtvarném řešení Řádu republiky'']
* [http://www.prazskyhradarchiv.cz/archivKPR/download.cfm?file=files/articles/00017/rr_140812_144301.pdf Seznam nositelů Řádu republiky] na stránkách Archivu Kanceláře prezidenta republiky ([[Portable Document Format|PDF]])
 

Navigační menu