PCI-Express: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 122 bajtů ,  před 8 lety
Formulace úvodu
(Doplnění informací (překlad anglické verze článku), přehled verzí a jejich vlastností, uspořádání, přidány nadpisy, upraven předchozí text (formátování, členění), přidán infobox s informacemi)
(Formulace úvodu)
}}
 
'''PCI-Express''' (též '''PCIe''', '''PCI-E''' nebo '''3GIO''' = ''3rd Generation I/O'') je v [[Informatika|informatice]] standard systémové [[sběrnice]], který byl vytvořen jako náhrada za starší standardy [[PCI (sběrnice)|PCI]], [[PCI-X]] a [[AGP]]. Označení sběrnice není zcela správné, protože se jedná o dvoubodové spoje, na kterých jsou data přenášena bez potřeby adresy (adresace zařízení). Sběrnice PCI-Express používá sériový přenos dat (na rozdíl od svých předchůdců), protože to přináší proti paralelnímu přenosu některé výhody, zejména možnost dále zvyšovat frekvenci, na které sběrnice pracuje (a tím i přenosovou rychlost), protože u paralelní komunikace začalo při vysokých frekvencích docházet k nežádoucímu vzájemnému ovlivňování vodičů a vyvstaly problémy se synchronizací ({{Vjazyce2|en|''clock skew''}}).
Sběrnice (jak je velmi často a špatně označována - ve skutečnosti se jedná o dvoubodový spoj, jelikož se po datové cestě přenáší pouze data bez adresy) '''PCI-Express''', oficiálně zkracována jako '''PCIe''' (známá též jako '''3GIO''' = ''3rd Generation I/O'', či '''PCI-E''') je standard systémové sběrnice, který byl vytvořen jako náhrada za starší standardy [[PCI (sběrnice)|PCI]], [[PCI-X]] a [[AGP]].
 
Sběrníce PCI-Express komunikuje (oproti svým předchůdcům) sériově, pomocí paketů. To přineslo řadu výhod, mimo jiné možnost dále zvyšovat frekvenci, na které sběrnice pracuje (paralelní komunikace nezvládá vyšší frekvence kvůli problémům se synchronizací, tzv. "clock skew").
 
== Historie ==
Původní návrh PCIe přinesla skupina '''AWG''' (Arapaho Work Group), zpočátku složená pouze ze zaměstnanců firmy [[Intel]], ovšem konečný standard (verze 1.0 z roku 2004) byl výsledkem spolupráce již několika hardwarových korporací, včetně firem [[Dell]], [[IBM]] a [[Hewlett-Packard]]. V [[říjen|říjnu]] [[2004]] se PCI-Express stávástala novým standardem pro [[osobní počítač]]e. High-end grafické karty obou hlavních výrobců ([[ATI]] Technologies a [[nVidia]]) bylyzačaly pomalu a postupně předěláványpřecházet z [[Accelerated Graphics Port|AGP]] na PCI-Express.
 
V [[leden|lednu]] [[2007]] se prodávala většina [[grafická karta|grafických karet]] pro PCI-E, a to ve variantě pro PCI-E 16×. PCI-E 1× a 4× se zatím používají pouze pro zvukové karty, řadiče pevných disků a další zařízení, která nepotřebují přenášet tak vysoký objem dat, jako grafické karty. PCI-Express je technologie v neustálém vývoji a zlepšování., Aktuálníposlední verzíverze je dnes 3.0.
Původní návrh PCIe přinesla skupina '''AWG''' (Arapaho Work Group), zpočátku složená pouze ze zaměstnanců firmy [[Intel]], ovšem konečný standard (verze 1.0 z roku 2004) byl výsledkem spolupráce již několika hardwarových korporací, včetně firem [[Dell]], [[IBM]] a [[Hewlett-Packard]]. V [[říjen|říjnu]] [[2004]] se PCI-Express stává novým standardem pro [[osobní počítač]]e. High-end grafické karty obou hlavních výrobců ([[ATI]] Technologies a [[nVidia]]) byly pomalu a postupně předělávány z [[Accelerated Graphics Port|AGP]] na PCI-Express.
 
V [[leden|lednu]] [[2007]] se prodávala většina [[grafická karta|grafických karet]] pro PCI-E, a to ve variantě pro PCI-E 16×. PCI-E 1× a 4× se zatím používají pouze pro zvukové karty, řadiče pevných disků a další zařízení, která nepotřebují přenášet tak vysoký objem dat jako grafické karty. PCI-Express je technologie v neustálém vývoji a zlepšování. Aktuální verzí je dnes 3.0.
 
== Přehled verzí ==

Navigační menu