Trap (střelba): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidány 3 bajty ,  před 9 lety
bez shrnutí editace
(+slovník)
Sportovní disciplinadisciplína nazývaná '''trap''' nebo '''střelba na trap''' (česky : '''střelba na pohyblivý terč''') ve [[sport]]ovním odvětví [[sportovní střelba]] je zvláštní [[střelec]]ká soutěž, kdy střelec vybavený dvouhlavňovou brokovou [[puška|puškou]] resp. [[brokovnice|brokovnicí-kozlicí]] strefuje svojí střelbou tzv. ''holuby''. V minulosti se jednalo o živé [[holub]]y, tito jsou dnes nahrazeni barevnými [[kotouč]]ky o průměru 108 [[milimetr]]ů o tloušťce 12 milimetrů, které speciální vrhací zařízení na [[střelnice|střelnici]] pseudonáhodně vymršťuje [[rychlost]]í 30 [[metr za sekundu|metrů za sekundu]] (108 km/h) do vzdálenosti 15 a více [[metr]]ů z pohledu střelce nalevo, napravo a přímo. [[Hlína|Hliněný]] nebo [[asfalt]]ový kotouček může být pro lepší optickou [[identifikace|identifikaci]] zásahu naplněn barevným [[prach]]em (optickým zvýrazňovačem). Za platný zásah [[terč]]e je považován takový zásah, kdy z terče (holuba) odlétne [[zrak]]em [[rozhodčí]]ho viditelný úlomek.
 
Soutěž v trapu se v minulosti [[střelba|střílela]] na 200 ran, dnes se střílí pouze na 150 ran. Prvních 125 ran má každý střelec 2 rány na každého holuba, posledních 25 ran pouze jednu jedinou ránu. Během prvních 125 ran (5 x 25 ran) se střelci na 5 střeleckých stanovištích vždy po 25 odstřílených ranách vystřídají.
 
Sesterskou disciplinoudisciplínou je tzv. '''double trap''' (dvojitý trap), kdy střelec sestřeluje dva holuby najednou dvěma ranami.
 
Ke střelbě se používá speciální [[brok]]ové [[střelivo]] TRAP 24, jenž obsahuje maximálně 24 [[gram]]ů broků.
 
Jedná se o velmi starou olympijskou disciplinudisciplínu.
 
== Čeští olympijští vítězové v trapu ==
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu