Chuťový pohárek: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 22 bajtů ,  před 10 lety
→‎Vnímání: takže reformul aby to bylo pochopitelné, - chuťový vjem zásaditosti? nesmysl pryč, + fakt?
(→‎Vnímání: Chuť chemické látky závisí od vlivu aniontu nebo kationtu prvku v chemické sloučenine dané látky(H<sup>+</sup> - kyselost , OH<sup>-</sup> - zásaditost , C<sup>+</sup> H<sup>+</sup> N<sup>-</sup> O<sup>-</sup> - pálivost)
(→‎Vnímání: takže reformul aby to bylo pochopitelné, - chuťový vjem zásaditosti? nesmysl pryč, + fakt?)
=== Vnímání ===
 
Pro [[chuť|chuťový vjem]] je potřeba určité prahové koncentrace chuťově aktivní látky v pohárcích. Existují čtyři základní typy chuťových vjemů - sladké, kyselé, hořké, slané, jejich vnímání je omezeno na určitý okrsek sliznice. Sladká chuť je rozeznávána na špičce jazyka, hořká na kořenu, slano a kyselo najdeme na stranách jazyku a ostatní chutě vznikají kombinací těchto vjemů v [[koncovém mozku]]. Chuťové pohárky jsou omývány sekretem specializovaných [[slinné žlázy|slinných žláz]] ([[Ebnerova žláza|Ebnerovy žlázy]], gll.gustatoriae), ve kterém jsou rozpouštěné molekuly látek vnímaných jako chuť.Chuť chemickéChemické látky závisívyvolávají odchuťový vlivuvjem aniontuna nebozákladě kationtuobsahu prvkuaniontů vnebo chemickékationtů: sloučenine dané látky(H<sup>+</sup> - kyselost , OH<sup>-</sup> - zásaditost , C<sup>+</sup> H<sup>+</sup> N<sup>-</sup> O<sup>-</sup> - pálivost , C<sup>+</sup> - sladkost , NH<sub>2</sub><sup>-</sup> - umami).{{Fakt/dne|20110618174122}}
 
Kyselost je zprostředována protony (H<sup>+</sup>), slanost ionty anorganických solí, sladkost převážně organickými látkami (z anorganických např. solemi olova), stejně tak i hořkost, která je kromě organických látek vyvolána solemi hořčíku a vápníku.

Navigační menu