Louis Charles Breguet: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 1 098 bajtů ,  před 10 lety
Rozšíření a úpravy, ref., odstr. Pahýl a Neověřeno
(tak ještě řádná kategorizace + ds)
(Rozšíření a úpravy, ref., odstr. Pahýl a Neověřeno)
{{Neověřeno}}
[[Soubor:Breguet Gyroplane 1907.jpg|thumb|Breguetův vírník z roku 1907]]
'''Louis Charles Breguet''' [''lui šárl brege''] (2. ledna [[1880]], [[Paříž]] – 4. května [[1955]], [[Saint-Germain-en-Laye]]) byl francouzský letecký konstruktér a stavitel, jeden z prvních průkopníků letectví.
 
== Život a dílo ==
V roce 1905 začal s bratrem Jacquesem a pod vedením Karla Richeta práci na [[vírník]]u (předchůdce [[vrtulník]]u) s flexibilním křídly. Jím dosáhl první výstup pilotovaného letadla s vertikálním vzletem v roce 1907. Jeho první letadlo, které postavil v roce 1909, dosáhlo roku 1911 rychlostní rekord v 10 km letu. V roce 1912 Breguet zkonstruoval svůj první [[hydroplán]] a i v dalších letech dosáhl řadu leteckých prvenství a rekordů.
Louis Charles Breguet pocházel z rodiny slavných konstruktérů a vynálezců. Jeho pra-praděd [[Abraham Louis Breguet]] založil hodinářskou firmu Breguet S. A. a jeho děd [[Louis Breguet]] se podílel na vynálezu telegrafie.
V roce 1905 začal Louis Charles s bratrem Jacquesem a pod vedením Karla Richeta práci na [[vírník]]u (předchůdce [[vrtulník]]u) s flexibilním křídly. Jím dosáhl první výstup pilotovaného letadla s vertikálním vzletem v roce 1907. Jeho první letadlo, které postavil v roce 1909, dosáhlo roku 1911 rychlostní rekord v letu na 10 km se letujedním a pak i se dvěma cestujícími. V roce 1912 Breguet zkonstruoval svůj první [[hydroplán]] a i v dalších letech dosáhl řadu leteckých prvenství a rekordů, včetně prvního přeletu jižního Atlantiku. První světové války se účastnil jako pilot a byl vyznamenán Válečným křížem a [[Řád čestné legie|Řádem čestné legie]]. Dvouplošníku [[Breguet 14]], což bylo jedno z prvních celokovových letadel, bylo vyrobeno přes 6 tisíc kusů a sloužil i v dalších armádách. V roce [[1919]] Breguet založil společnost ''Compagnie des Messageries Aériennes'', z níž později vznikla společnost [[Air France]].
 
Louis Charles Breguet byl odvážný pilot a na Olympijských hrách roku 1924 získal se svou jachtou bronzovou medaili. Zemřel na infarkt v roce 1955 v Saint-Germain-en-Laye.<ref>http://aviatechno.free.fr/brevets/images_brevets.php?image=52</ref>
V roce [[1919]] Breguet založil společnost Compagnie des Messageries Aeriennes, z níž se později vyvinul [[Air France]].
 
== Odkazy ==
Louis Charles Breguet zemřel na infarkt v roce 1955 v Saint-Germain-en-Laye.
=== Reference ===
 
<references/>
{{Pahýl - letectví}}
=== Související články ===
* [[Breguet 14]]
* [[Breguet-Dorand Gyroplane Laboratoire]]
=== Externí odkazy ===
*{{fr}} [http://aviatechno.free.fr/brevets/images_brevets.php?image=52 Životopis na stránkách Aviatechno]
 
{{Portály|Letectví}}

Navigační menu