Nedá Ághá-Soltán: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 10 bajtů ,  před 10 lety
m
drobnosti
m (robot přidal: ca:Neda Agha-Soltan)
m (drobnosti)
'''Nedá Sálehí Ághá-Soltán''' ([[1982]] – [[20. června]] [[2009]]) jebyla [[Írán|íránská]] žena zastřelená v [[Teherán]]u během protestů proti výsledkům [[Prezidentské volby v Íránu 2009|íránských prezidentských voleb v roce 2009]]. Její smrt zachytila [[kamera]] a [[Video|videonahrávka]] se zejména díky [[internet]]u šíří po celém světě. Její smrt se tak stala jedním ze symbolů íránských povolebních protestů.
 
== Smrt ==
20. června 2009 okolo 18,:30 uvízla Ághá-Soltán spolu se svým učitelem hudby a dalšími dvěma osobami uprostřed teheránské zácpy. Čtveřice mířila [[Demonstrace (protest)|demonstrovat]] proti oficiálním výsledkům prezidentských voleb v Íránu. Kvůli teplu uvnitř automobilu vůz opustila a při sledování protestů byla zastřelena do hrudi. Údajně členem polovojenské organizace [[Basídž]].
 
Její smrt byla natočena a [[klip]] se pak po přidání na sítě [[YouTube]] a [[Facebook]] šířil virálně po celém světě. Ještě téhož dne se i diskuse o smrti na serveru [[Twitter]]u, která byla označována značkou #neda, stala jedním z "trending„trending topics"topics“, tedy téma o které je zvýšený zájem.
 
== Video ==
Existují dvě videa dokumentující smrt Nedy Ághá-Soltán. Jedno ukazuje jak padá k zemi, zřejmě stále při vědomí. Na druhém je Ághá-Soltán již zřejmě v bezvědomí a začíná silně krvácet. Její poslední slova údajně byla: "Já„Já hořím, já hořím!"
 
Ve druhém videu přistupuje kameraman k Ághá-Soltán a dvěma mužům. Kamera zamíří na obličej oběti, který má již prázdný výraz. Ághá-Soltán pak začne silně krvácet z nosu a úst. Je slyšet křik.

Navigační menu