Komise: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
KamikazeBot (diskuse | příspěvky)
m robot přidal: it:Comitato (ente)
Řádek 36: Řádek 36:
[[he:ועדה]]
[[he:ועדה]]
[[is:Nefnd]]
[[is:Nefnd]]
[[it:Comitato (ente)]]
[[ja:委員会]]
[[ja:委員会]]
[[nl:Gremium]]
[[nl:Gremium]]

Verze z 24. 6. 2010, 14:40

Komise (z latinského committere, dát dohromady < com-, dohromady + mittere, dát, poslat), archaičtěji též komitét, je byrokratický mechanismus, ve kterém jsou na omezenou skupinu lidí (obvykle jednotky až desítky) převedeny některé rozhodovací či administrativní pravomoci. Některé komise mají striktně vymezený obor působnosti a omezenou dobu existence, jiné komise fungují dlouhodobě či trvale.

Přibližným synonymem slova komise je výbor. Rozdíly v použití těchto slov jsou dané etymologicky i zvykově, při překladech jsou často zaměňována. V češtině se častěji jako výbor označují interní sbory, tvořené z členů orgánu, který je zřídil, často s rozhodovací pravomocí, zatímco slovem komise častěji sbory s účastí externích nebo nezávislých osob, někdy jen s poradní funkcí. Toto rozlišení však zdaleka neplatí vždy. Dalšími synonymy slov výbor a komise jsou například rada, koncil, rusismus sovět atd.

Výhody a nevýhody

Oproti rozhodování jednotlivcem mají komise tu výhodu, že je k dispozici větší spektrum názorů a že zodpovědnost za výsledné rozhodnutí je rovnoměrně sdíleno; neexistenci konkrétně zodpovědného jedince však lze z jiného pohledu považovat i za nevýhodu. Mezi nevýhody patří tendence k nevhodným kompromisům, neprůhledné rozhodování a zkostnatělost. Potřeba zorganizovat setkání a debatovat do doby, než se podaří uzavřít dohoda, zpomaluje rozhodovací proces.

Naopak při porovnání s ryze demokratickými institucemi (např. referendem) je výhodou snazší a levnější rozhodování, typicky podložené odbornějšími argumenty. Nevýhodou je jistá nedemokratičnost, kdy některé názory nemusí být v komisi vůbec zastoupeny.

Příklady komisí

Ve slangu příslušného oboru působnosti může být obvyklé hovořit jen o „komisi“, případně „Komisi“, bez další specifikace.

Související články