Kamej: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
ArthurBot (diskuse | příspěvky)
m robot přidal: ca, de, es, fr, it, ja, pl, pt, ru, sl, sv, uk
+Intaglie
Řádek 1: Řádek 1:
[[Image:Kunsthistorisches Museum Vienna June 2006 035.png|thumb|Římská kamej s orlem, dvouvrstvý onyx, 27 př. n. l.]]
[[Image:Kunsthistorisches Museum Vienna June 2006 035.png|thumb|Římská kamej s orlem, dvouvrstvý onyx, 27 př. n. l.]]
'''Kamej''' je metoda [[řezbářství|řezbářské]] umělecké práce, při níž se vytváří vypouklý ([[reliéf]]ní) obraz. Obvyklá technika využívá vrstvy materiálu s různou barevností, takže vypouklý obraz tvoří jedna barevná vrstva, zatímco pozadí je tvořeno jinou barvou. Materiálem [[antika|antických]] kamejí byly některé druhy barevně nestejnorodých [[polodrahokam]]ů, v pozdějších dobách se začaly využívat i jiné materiály, např. [[korál]], [[sklo]] a jiné. Kameje mohou být vystaveny samostatně, mohou sloužit jako součást výzdoby předmětů nebo být použity jako součást [[šperk]]ů a jiných větších klenotnických celků.
'''Kamej''' je metoda [[řezbářství|řezbářské]] umělecké práce, při níž se vytváří vypouklý ([[reliéf]]ní) obraz. Obvyklá technika využívá vrstvy materiálu s různou barevností, takže vypouklý obraz tvoří jedna barevná vrstva, zatímco pozadí je tvořeno jinou barvou. Materiálem [[antika|antických]] kamejí byly některé druhy barevně nestejnorodých [[polodrahokam]]ů, v pozdějších dobách se začaly využívat i jiné materiály, např. [[korál]], [[sklo]] a jiné. Kameje mohou být vystaveny samostatně, mohou sloužit jako součást výzdoby předmětů nebo být použity jako součást [[šperk]]ů a jiných větších klenotnických celků. Příbuzná technika, při níž se ryje do hloubky materiálu a vytváří se zapuštěný, negativní obraz, se jmenuje [[intaglie]].
== Externí odkaz ==
== Externí odkaz ==

Verze z 15. 6. 2010, 10:01

Římská kamej s orlem, dvouvrstvý onyx, 27 př. n. l.

Kamej je metoda řezbářské umělecké práce, při níž se vytváří vypouklý (reliéfní) obraz. Obvyklá technika využívá vrstvy materiálu s různou barevností, takže vypouklý obraz tvoří jedna barevná vrstva, zatímco pozadí je tvořeno jinou barvou. Materiálem antických kamejí byly některé druhy barevně nestejnorodých polodrahokamů, v pozdějších dobách se začaly využívat i jiné materiály, např. korál, sklo a jiné. Kameje mohou být vystaveny samostatně, mohou sloužit jako součást výzdoby předmětů nebo být použity jako součást šperků a jiných větších klenotnických celků. Příbuzná technika, při níž se ryje do hloubky materiálu a vytváří se zapuštěný, negativní obraz, se jmenuje intaglie.

Externí odkaz