Scott Joplin: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 17 bajtů ,  před 9 lety
m
robot přidal: oc:Scott Joplin; kosmetické úpravy
m (robot přidal: pap:Scott Joplin)
m (robot přidal: oc:Scott Joplin; kosmetické úpravy)
| významný nástroj =
}}
'''Scott Joplin''' (pravděpodobně * [[24. listopad|24. listopadu]]u [[1867]] – [[1. duben|1. dubna]] [[1917]] [[New York]]) byl americký [[černoch|černošský]] hudebník, [[klavír|pianista]] a skladatel, jeden z prvních představitelů [[Ragtime|ragtimu]]. Mezi jeho nejslavnější skladby patří ''Maple Leafs Rag'' a ''The Entertainer'' (známá z filmu ''[[Podraz]]''), která se dokonce v roce [[1974 v hudbě]] dostala na třetí místo americké singlové hitparády.
 
== Životopis ==
=== Mládí ===
 
Narodil se v Lindenu, jako druhé ze šesti dětí. Po roce [[1871]] se Joplinova rodina přestěhovala do [[Texas]]u. Protože Scottova maminka pracovala, měl Scott času na to, aby mohl doma nerušeně cvičit. Kolem roku [[1882]] mu vypůjčila maminka [[klavír]] a protože už ve velmi brzkém věku Scott projevil svůj talent na hraní, dostal lekce hraní na klavír zdarma od německého učitele Julia Weisse, který mu dal dobrý základ klasické hudební formy. To mu velice pomohlo později a také ovlivnilo jeho tvorbu – vznikl takzvaný „klasický“ [[ragtime]]. Později také studoval Smithovu Univerzitu v Sedalii, kde studoval kompozici.
Na konci 80. let [[19. století]] Scott opustil domov a začal si vydělávat sám. Také se stal členem mnoha kvartetů a jiných hudebních skupin a procestoval středozápad jako zpěvák. V roce [[1895]] Scott Joplin zpíval dvě písně v Syrakusách (stát [[New York (stát)|New York]]) ''Please Say You Will'' a ''A Picture of Her Face'', díky kterým se stával pomalu slavným. Přes všechny své cesty byl doma v [[Missouri]], kam se přestěhoval v roce [[1894]] a kde pracoval jako klavírista ve společenských klubech.
 
=== Úspěchy ===
 
Kolem roku [[1898]] Joplin prodal už šest klavírních skladeb. Pouze jedna z nich, „Original Rags“, je ragtimová hudba. Zbylých pět byly dvě písně, dva pochody a jeden [[valčík]]. V roce [[1899]] Scott Joplin prodal svoje nejznámější dílo, Maple Leaf Rag, vydavateli z Missouri. Za každou kopii vydělal pouze jeden cent, což mu za rok přineslo asi 360 dolarů. Tato skladba doslova vyhodila Joplina na horní příčky žebříčků a vytvořila z ragtimu hudební formu. Taky mu zajistila dostatečné příjmy a Joplin se mohl se svojí novou ženou konečně přestěhovat do St. Louis. Během života v tomto městě vytvořil mnohé z jeho nejznámějších skladeb, jako ''The Entertainer'', ''Elite Syncopations'', ''March Majestic'' a ''Ragtime Dance''.
Joplin se několikrát oženil, jeho asi největší láska, Freddie Alexander, zemřela velmi brzy na následky nachlazení ve věku pouhých 20 let – pouze dva měsíce poté, co se za něj vdala. První píseň, kterou po její smrti složil, byla velice smutný valčík ''Bethena''. Po měsících hledání začal Scott opět skládat a vydávat své písně. V těchto letech se stal nejprodávanějším skladatelem vůbec.
 
=== Nemoci ===
 
Kolem roku [[1916]] se u něj projevily příznaky [[syfilis]], později se léčil z [[demence]], [[paranoia|paranoie]], ochrnutí a dalších nemocí. Přes všechny komplikace, které ho potkávaly, dále skládal – a bylo nahráno 6 klavírních skladeb (například ''Maple Leaf Rag'', ''Something Doing'', ''Magnetic Rag'' a další), které jsou jedinými skladbami, které po něm zůstaly nahrané. Nepravidelnosti v nahrávce The Maple Leaf Rag byly dlouho označovány jako vnější projevy jeho nemocí, dnes se spíše ale přikláníme k tomu, že byly způsobeny špatnou nahrávací technikou.
V lednu [[1917]] byl Scott Joplin hospitalizován v [[New York|New Yorské]] státní nemocnici, kde také [[11. duben|11. dubna]] [[1917]] zemřel. Bylo mu asi 50 let (přesné datum jeho narození není totiž vůbec známé, uvádí se 24.11.1868). Jeho rukopisy získal Wilber Sweatman, který je štědře zapůjčoval komukoliv, kdo ho o to požádal. Bohužel jich bylo velice málo a dnes ani nevíme, kde se nacházejí, pokud vůbec ještě existují.
 
== Odkaz ==
 
Joplinova hudba zůstala mnoho let populární, dokonce se jeho skladba ''Entertainer'' umístila v roce [[1974]] na třetím místě v celosvětovém žebříčku – to vyneslo ragtimu velké uznání.
[[nl:Scott Joplin]]
[[no:Scott Joplin]]
[[oc:Scott Joplin]]
[[pap:Scott Joplin]]
[[pl:Scott Joplin]]
169 204

editací

Navigační menu