Hulán: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m kavalérie s dlouhým é je doporučována spellcheckerem, rozsah, odkaz
SieBot (diskuse | příspěvky)
m Robot automaticky nahradil text: (-{{[Cc]ommons\|Category: +{{commonscat|)
Řádek 12: Řádek 12:


==Související odkazy==
==Související odkazy==
{{commons|Category:Uhlans}}
{{commonscat|Uhlans}}
*[[Arkebuzír]]
*[[Arkebuzír]]
*[[Dragoun]]
*[[Dragoun]]

Verze z 5. 5. 2009, 12:58

Huláni v rakouské armádě roku 1866

Hulán byl příslušník polské kavalérie. V době po trojím dělení Polska působili huláni i v habsburské armádě.

Tradice hulánů spadá do doby první poloviny 13. století, kdy do Polska vpadli Tataři. Hulán vlastně znamenal "junák." Ve Zlaté hordě se nazývali hulány členové chánské rodiny. Mnoho z nich se odebralo do Polska, kde vstoupili do vojenských služeb. Jednalo se o kopiníky na koních, od vynálezu palných zbraní byli huláni vyzbrojeni kopím, šavlí a dvěma pistolemi.

Na konci osmnáctého století, kdy bylo Polsko rozděleno mezi Rakousko, Prusko a Rusko, se začaly objevovat hulánské pluky i v těchto zemích. V habsburské armádě se huláni poprvé objevili roku 1784. V tomto roce byl z nich zřízen Haličský hulánský sbor. Uniforma hulánů vycházela z polské národní tradice. Rakouské vojsko mělo v roce 1856 čtyři hulánské pluky, na konci 19. století jich mělo jedenáct, z toho jeden český.

Huláni působili v armádách ještě v první světové válce, ale dny jezdectva se chýlily ke konci. Pluky polské kavalérie byly obnoveny v letech 19181921. Polští huláni existovali ještě na počátku druhé světové války, ale již v menším množství. U polské armády se hulány v tomto období nazývaly i elitní pancéřové pluky, které pokračovaly v tradicích polské jízdní kavalérie. Poslední užití hulánů na koních v boji se uskutečnilo za druhé světové války, kdy v polské východní armádě bojovaly od roku 1943 tři hulánské pluky.

Odkazy v kultuře

Na hulány se zachovaly vzpomínky v českých národních písních, např. "Měla jsem já hulána, měla jsem ho ráda, měla jsem já prstýnek, já jsem mu ho dala…"

Související odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu hulán na Wikimedia Commons