Mara Branković: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m →‎Reference: + {{Autoritní data}} za použití AWB
m →‎top: typografické úpravy
Řádek 36: Řádek 36:
| podpis =
| podpis =
}}
}}
'''Mara Branković''' (cca 1416−14. září 1487), známá také jako ''Sultana Maria, Mara Hatun, Despina Hatun'' nebo ''Amerissa,'' byla dcerou srbského knížete [[Đurađ Branković|Đurađ Brankoviće]] a jeho ženy [[Irene Kantakouzene]]. Dostala se do harému osmanského sultána [[Murad II.|Murada II.]] Pobřeží mezi Salonicou a Kassandrou bylo pojmenováno po ní ''"Kalamarija"'' - ''Marie Boží''.
'''Mara Branković''' (cca 1416−14. září 1487), známá také jako ''Sultana Maria, Mara Hatun, Despina Hatun'' nebo ''Amerissa,'' byla dcerou srbského knížete [[Đurađ Branković|Đurađ Brankoviće]] a jeho ženy [[Irene Kantakouzene]]. Dostala se do harému osmanského sultána [[Murad II.|Murada II.]] Pobřeží mezi Salonicou a Kassandrou bylo pojmenováno po ní ''"Kalamarija"'' ''Marie Boží''.


== Manželství se sultánem ==
== Manželství se sultánem ==

Verze z 29. 7. 2019, 21:15

Mara Branković
ilustrace z roku 1429
ilustrace z roku 1429
Narozenícca 1416
Vučitrn
Úmrtí14. září 1487 (70-71 let)
VyznáníKřesťanství
RodDynastie Branković
DynastieOsmanská (po sňatku)
Manžel/kasultán Murad II. (1435-51)
OtecĐurađ Branković
MatkaIrene Kantakouzene
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mara Branković (cca 1416−14. září 1487), známá také jako Sultana Maria, Mara Hatun, Despina Hatun nebo Amerissa, byla dcerou srbského knížete Đurađ Brankoviće a jeho ženy Irene Kantakouzene. Dostala se do harému osmanského sultána Murada II. Pobřeží mezi Salonicou a Kassandrou bylo pojmenováno po ní "Kalamarija"Marie Boží.

Manželství se sultánem

Po dohodě byla v červnu 1431 Mara zasnoubena se sultánem Muradem. Zásnuby měly zajistit ochranu proti osmanským invazím do Srbska, které se velmi často opakovaly. V září 1435 se za něj provdala v Edirne. Její věno byly provincie Dubočica a Toplica.

Podle kroniky Georgia Sphrantzese se Mara vrátila po smrti Murada k rodičům. Vrátila se roku 1451. Sphrantzes uvádí, že se znovu provdala za Konstantina XI., vládce Byzantské říše. Když její rodiče zemřeli (cca v letech 1456-57), žila v harému svého nevlastního syna, sultána Mehmeda II. Údajně kromě působení v harému založila vlastní stát Ježevo. To se nacházelo nejspíše na území dnešního města Dafni u hory Athos. Když se Mehmed stal sultánem, chodil si k ní občas pro radu. Její panství Ježevo sloužilo především jako exil pro srbské šlechtice.

Podle některých zdrojů Ježevu vládla společně se svou sestrou Cantacuzinou. Tyto dvě dámy stály mezi sultánem Mehmedem a Benátskou republikou během druhé Osmansko-Benátské války (1463-79). V roce 1471 se Mara snažila zajistit dohodu mezi benátským dóžetem a sultánem.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mara Branković na anglické Wikipedii.