Normostrana: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 391 bajtů ,  před 5 lety
doplněn způsob výpočtu počtu znaků
(Verze 14728232 uživatele 212.47.19.46 (diskuse) zrušena tohle jedině se zdrojem)
(doplněn způsob výpočtu počtu znaků)
Před nástupem počítačů se počet normostran počítal odhadem, podle počtu řádků na stránce a podle průměrného počtu znaků [[psací stroj|psacího stroje]] na řádce (neúplné stránky se přepočítávaly podle počtu řádek, tabulky, obrázky a jiné prvky v textu se počítaly podle plochy, kterou na stránce zaujímaly). Tento způsob počítání vyhovuje při použití [[neproporcionální písmo|neproporcionálního písma]] (např. [[Courier (písmo)|Courier]]). Běžně používaná písma na počítači jsou však proporcionální (písmeno ''m'' je podstatně širší než písmeno ''l'' či ''i''), a proto počítání znaků popsaným způsobem se nedá použít.
 
U elektronicky zpracovávaných textů lze ovšem počet normostran získat mnohem jednodušeji zobrazením počtu znaků celého textu včetně mezer a jejich vydělením číslem 1 800 (v českém prostředí). Například v aplikaci [[Microsoft Word]] je to položka ''Počet znaků (včetně mezer)'' v menu ''Nástroje'' (totéž platí pro aplikace [[OpenOffice.org Writer]] a [[LibreOffice]] Writer), ve verzích MS Word 2007 a 2010 jde o položku ''Počet slov'' v kartě ''Revize'', v programu Pages z kancelářského balíku Apple [[iWork]] je tato informace dostupná v ''Inspektoru'' v sekci ''Dokument'' v podsekci ''Informace'' a v systému [[LaTeX]] pro sazbu textů tuto funkci vykonává balíček ''stdpage''. Aby do rozsahu textu nebyly započítávané vícenásobné mezery (zdvojené, použité místo tabulace atd.), počet znaků včetně mezer se běžně v agenturní či redakční praxi určuje jako (počet znaků bez mezer + počet slov) - díky tomuto postupu se každé oddělení slova započítá jako mezera bez ohledu na typografické prohřešky či "švindlování" autora.
 
Do tohotovypočteného počtu znaků však programy nemusí zahrnovat speciální vložené objekty jako matematické rovnice, textová pole či obrázky. Proto je zpravidla u textů technického či matematického charakteru rozsah udávaný počítačem výrazně podhodnocen a pro zjištění skutečného rozsahu textu je nutné volit jiný postup (viz [[autorský arch]]).
 
Počet normostran nemusí odpovídat (a obvykle neodpovídá) počtu stran vytištěného textu, který je určen mnoha dalšími parametry: formátem knihy, velikostí (stupněm) použitého písma, řádkováním, členěním na odstavce. Počet normostran obvykle bývá výrazně větší než počet skutečně potištěných stránek.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu