Zbyněk Kočvar: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Tsmido (diskuse | příspěvky)
Bez shrnutí editace
m dab, fmt
Řádek 1: Řádek 1:
{{bez zdrojů}}
{{bez zdrojů}}
'''Zbyněk Kočvar''' (* [[6. duben]] [[1950]], [[Náchod]]) je [[Češi|český]] [[typograf]], grafický [[designér]] a pedagog.
'''Zbyněk Kočvar''' (* [[6. duben]] [[1950]] [[Náchod]]) je [[Češi|český]] [[typograf]], grafický [[designér]] a pedagog.


== Život ==
== Život ==
Řádek 6: Řádek 6:


== Dílo ==
== Dílo ==
[[File:Bastion (1976).png|thumb|upright|Písmo ''Bastion'' (1976)]]
V sedmdesátých letech navrhl písmo Bastion a na přání [[Oldřich Hlavsa|Oldřicha Hlavsy]] vytvořil transkripci nerealizovaného návrhu antikvy [[Vratislav Hugo Brunner|V. H. Brunnera]] pro knihu Typografia II. Smyslem této transkripce bylo kresebné sjednocení liter, odstranění některých příliš dobových prvků a vytvoření chybějících znaků – číslic a diakritiky. Graficky upravoval knihy pro několik pražských nakladatelství, např. Státní pedagogické nakladatelství, Československý spisovatel, Naše vojsko. Spolupráce s nakladatelstvím Vyšehrad trvá už 30 let, v nichž navrhl několik edičních řad i mnoho samostatných knih. Vytvořil řadu poštovních známek. Příležitostně se věnuje i výstavní grafice. V roce 1982 to byla např. výstava architekta [[Pavel Janák|Pavla Janáka]] v pražských Emauzích, později výstava Adolfa Benše ve Fragnerově galerii. Koncem 80. let vytvořil grafický design expozic Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Několik výstav navrhl pro grafickou školu ve Staroměstské radnici, Karolinu i v mimopražských galeriích.
V sedmdesátých letech navrhl písmo Bastion a na přání [[Oldřich Hlavsa (typograf)|Oldřicha Hlavsy]] vytvořil transkripci nerealizovaného návrhu antikvy [[Vratislav Hugo Brunner|V. H. Brunnera]] pro knihu ''Typografia II''. Smyslem této transkripce bylo kresebné sjednocení liter, odstranění některých příliš dobových prvků a vytvoření chybějících znaků – číslic a diakritiky. Graficky upravoval knihy pro několik pražských nakladatelství, např. Státní pedagogické nakladatelství, Československý spisovatel, Naše vojsko. Spolupráce s nakladatelstvím Vyšehrad trvá už 30 let, v nichž navrhl několik edičních řad i mnoho samostatných knih. Vytvořil řadu poštovních známek. Příležitostně se věnuje i výstavní grafice. V roce 1982 to byla např. výstava architekta [[Pavel Janák|Pavla Janáka]] v pražských Emauzích, později výstava Adolfa Benše ve Fragnerově galerii. Koncem 80. let vytvořil grafický design expozic Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Několik výstav navrhl pro grafickou školu ve Staroměstské radnici, Karolinu i v mimopražských galeriích.


== Odkazy ==
== Odkazy ==
* {{NK ČR|jo20000082927}}
* {{NK ČR|jo20000082927}}

[[File:Bastion (1976).png|thumb|Písmo Bastion (1976), autor písma Zbyněk Kočvar]]


{{DEFAULTSORT:Kočvar, Zbyněk}}
{{DEFAULTSORT:Kočvar, Zbyněk}}

Verze z 23. 3. 2015, 17:00

Zbyněk Kočvar (* 6. duben 1950 Náchod) je český typograf, grafický designér a pedagog.

Život

Po maturitě na náchodském gymnáziu se vyučil litografem v tiskárně v Červeném Kostelci. VŠUP studoval v ateliéru prof. Eugena Weidlicha a Rostislava Vaňka v letech 1972–1978. Od roku 1994 učí grafický design a typografii na Vyšší odborné škole grafické a Střední průmyslové škole grafické v Praze Hellichově ulici.

Dílo

Písmo Bastion (1976)

V sedmdesátých letech navrhl písmo Bastion a na přání Oldřicha Hlavsy vytvořil transkripci nerealizovaného návrhu antikvy V. H. Brunnera pro knihu Typografia II. Smyslem této transkripce bylo kresebné sjednocení liter, odstranění některých příliš dobových prvků a vytvoření chybějících znaků – číslic a diakritiky. Graficky upravoval knihy pro několik pražských nakladatelství, např. Státní pedagogické nakladatelství, Československý spisovatel, Naše vojsko. Spolupráce s nakladatelstvím Vyšehrad trvá už 30 let, v nichž navrhl několik edičních řad i mnoho samostatných knih. Vytvořil řadu poštovních známek. Příležitostně se věnuje i výstavní grafice. V roce 1982 to byla např. výstava architekta Pavla Janáka v pražských Emauzích, později výstava Adolfa Benše ve Fragnerově galerii. Koncem 80. let vytvořil grafický design expozic Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Několik výstav navrhl pro grafickou školu ve Staroměstské radnici, Karolinu i v mimopražských galeriích.

Odkazy