Cinemascope: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
TjBot (diskuse | příspěvky)
m r2.7.2) (Robot: Přidávám te:సినిమాస్కోప్
Addbot (diskuse | příspěvky)
m Bot: Odstranění 19 odkazů interwiki, které jsou nyní dostupné na Wikidatech (d:q485544)
Řádek 26: Řádek 26:
{{Portály|Film}}
{{Portály|Film}}
[[Kategorie:Filmové technologie]]
[[Kategorie:Filmové technologie]]

[[ca:Cinemascope]]
[[de:Anamorphotisches Verfahren]]
[[el:Σινεμασκόπ]]
[[en:CinemaScope]]
[[es:Cinemascope]]
[[fi:CinemaScope]]
[[fr:CinemaScope]]
[[he:סינמסקופ]]
[[hu:CinemaScope]]
[[it:CinemaScope]]
[[ms:CinemaScope]]
[[nl:Cinemascope]]
[[no:CinemaScope]]
[[pl:CinemaScope]]
[[pt:CinemaScope]]
[[ru:CinemaScope]]
[[sv:Cinemascope]]
[[te:సినిమాస్కోప్]]
[[tr:Sinemaskop]]

Verze z 1. 4. 2013, 08:49

Cinemascope je firemní označení systému umožňujícího natáčení a projekci v extrémně širokoúhlém formátu s poměrem stran cca 1:2,35, který zavedla v roce 1952 společnost 20th Century Fox. V současnosti se toto označení obecně užívá pro různé širokoúhlé projekční systémy založené na anamorfickém principu - při natáčení je snímaný obraz speciálním objektivem deformován (stranově stlačen) a při projekci opět roztažen projekčním objektivem s opačnou charakteristikou.

Poměr stran formátu se měnil, původní byl až 1:2,66 se zvukem na samostatném médiu, vlastním filmovém pásu. Pro možnost umístění 4 magnetických stop, po 2 na každé straně byly v roce 1953 zmenšeny otvory perforace a formát upraven na 1:2,55. V roce 1955 pod tlakem kin, která potřebovala zachovat optický monofonní zvuk tradičně umístěný na filmu ACADEMIC RATIO i magnetický stereofonní zvukový čtyřstopý záznam opět standardizovaného umístění na filmovém pásu vedl k další redukci okénka filmu pro obraz formátu 1:2,35 při tom, že se okénka svými horními a dolními okraji prakticky dotýkají. Tento formát byl na delší dobu ustálen i u dalších systémů širokého obrazu. Dotyk obrázků zvyšoval nároky na přesnost promítaček, kdy již při malé toleranci v dráze filmu docházelo k prosvěcování zejména na spodním okraji obrazu. To vedlo v roce 1970 k poslední úpravě formátu širokoúhlého obrazu Cinemascope snížením výšky okénka filmu, a tím i promítaného obrazu, na poměr 1:2,39.

Cinemascope zavedl novou specifikaci kinosálů s větším odstupem řad sedadel a obdélnými sály, užívanými v současnosti zejména u multikin.

U nás byl poprvé natočen systémem Cinemascope roku 1957 film "V proudech", v koprodukci s Francií.

Reference

TÖTEBERG, Michael. Lexikon světového filmu. Praha: Orpheus, 2005. ISBN 80-903310-7-6. 

Externí odkazy