Space Engineers

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Space Engineers
Space Engineers 1.jpg
Vývojář Keen Software House
Vydavatel Headup Games
Engine VRAGE 2.0
Platforma Microsoft Windows
Datum vydání 23. října 2013 (Alpha)
Žánry Sandbox, Simulátor
Herní módy Singleplayer, Multiplayer
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Space Engineers je sandboxová hra založená na voxelech. Tuto vesmírnou hru vyvinula a vydala česká společnost Keen Software House. Hra představuje prostředí otevřeného světa, kde hráči můžou vytvářet různé funkční struktury. Pre-release Alpha byla vydána 23. října 2013 na Steamu a obsahovala kreativní mód pro hru jednoho hráče a 24. února 2014 společnost Keen Software House oznámila, že se této hry za čtyři měsíce po vydání prodalo přes 250.000 kopií s tím, že se udržuje na předních místech nejprodávanějších her na Steamu.[1] Hra Space Engineers byla zvolena jako 4. nejlepší Indie hra roku 2013 v "IndieDB Game of The Year" cenách.[2] 24. března Keen Software House oznámil, že hra dosáhla svých dvou hlavních milníků: režim přežití a hru více hráčů.[3] Hru aktuálně zlepšuje i její komunita na Steamu, kde ve Steam Workshopu je již přes 318 000 různých úprav textur nebo nových bloků či jen Blueprintů s loděmi, základnami nebo vozidly.

28. února 2019 byla hra vydána mimo Early Access (předběžný přístup). K tomuto datu bylo prodáno více než 3 miliony kopií.

Hratelnost[editovat | editovat zdroj]

Ve hře hráč ovládá jednoho vesmírného inženýra. Hráč si libovolně může přepnout pohled mezi první a třetí osobou. Podle vybraného herního módu a mapy může začít budovat jakoukoliv z těchto tří struktur: vesmírnou stanici, velkou loď nebo malou loď. Výběrem jakékoliv z těchto možností vytvoří před hráčem kostku, která je základem pro stavbu zbytku struktury. Některé strukturální bloky můžou být použity k těžbě, rafinování, léčení nebo komunikaci. Navíc jsou zde některé nástroje, které může hráč držet v ruce.[4][5] Ve hře se nacházejí i planety Země, Měsíc, Mars a Alien Planet, na kterých se dají těžit suroviny stavět základny a mimo jiné lze přestavět vaší malou loď i jako vozidlo.

Kreativní mód[editovat | editovat zdroj]

V kreativním módu si hráči mohou objevovat nelimitované zdroje, okamžitě stavět budovy z nástrojů a bloků a jsou nesmrtelní.[6] Některé stavební nástroje jako symetrie, kopírovaní a vkládání lodí jsou dostupné pouze v tomto módu.

  • Nástroj symetrie - Dovoluje uživateli konstruovat lodě a stanice ze stejných částí mířících každá po opačné ose nebo kolem osy s jediným umístěním materiálu.


Mód přežití[editovat | editovat zdroj]

V módu přežití musí hráči těžit, sbírat a zpracovávat suroviny, vyrábět, stavět různá zařízení a sledovat jejich statistiky přežití. Tyto suroviny mohou být rafinované a smontované do podoby nových lodí a stanic. Vývoj módu přežití této hry společnost zahájila na konci léta 2013.[7]

Mód přežití přichází ve třech variantách:[7]

  • Survival (originál) – realistická kapacita inventáře a čas práce strojů
  • Survival x3 – kapacita inventáře, účinnost montéru a rychlost je zvětšena 3x
  • Survival x10 – stejné jako “x3” ale je zvětšeno 10x

Multiplayer[editovat | editovat zdroj]

V multiplayeru si hráč může vybrat zda chce s přáteli hrát společně kreativní mód nebo mód přežití (tzv. survival), případně jestli chce s ostatními spolupracovat nebo s nimi soupeřit. V současnosti je maximální počet hráčů v jedné hře 16, ale to se může časem změnit.[6]

Technologie[editovat | editovat zdroj]

Tato hra je první hrou plně využívající engine VRAGE 2.[8] VRAGE 2.0 je stále ve vývoji. Jeho hlavní předností je objemné prostředí. Objemné objekty jsou struktury složené z blokových modulů zajištěných v mřížce. Objemné objekty se chovají jako skutečné fyzické objekty s jejich hmotnosti, setrvačností a rychlostí. Jednotlivé moduly mají reálný objem a kapacitu a je možné je smontovat, demontovat, deformovat či zničit.

Systémové požadavky[editovat | editovat zdroj]

Minimální Doporučené
OS Microsoft Windows 7 (64-bit) Microsoft Windows 7
Procesor Intel Core i5 @ 3.0 GHz (nebo ekvivalent) Intel Core i7 @ 4.5 GHz (nebo ekvivalent)
Paměť 8GB RAM 16 GB RAM
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 750 / AMD Radeon R9 270X NVIDIA GeForce GTX 1070/AMD Radeon RX Vega 56 series
DirectX Version 11 Version 11
Místo na disku 25GB volného místa na HDD 25GB volného místa na HDD/SSD
Zvuk DirectX kompatibilní DirectX kompatibilní

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Hra vyhrála cenu "4th best Indie Game of 2013" na webu IndieDB.[2]

Podle nedávného průzkumu komunity bude další vývoj hry závislý na komunitě. Uživatelé můžou nahrát jejich výtvory a sdílet je s ostatními na Steam Workshopu. Hra je v současnosti jedna z nejprodávanějších her na Steam[zdroj?].

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]