Spící cikánka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Spící cikánka
Henri Rousseau 010.jpg
Autor Henri Rousseau
Rok vzniku 1897
Technika Olej na plátně
Rozměry 129.5 × 200.7 cm
Umístění Museum of Modern Art, New York

Spící cikánka (francouzsky La Bohémienne endormie) je olejomalba francouzského malíře naivního umění Henriho Rousseaua z roku 1897. Fantastické zobrazení lva dumajícího nad spící cikánkou za noci prozářené Měsícem je jedním z nejznámějších uměleckých děl moderní doby.

Vznik díla a jeho osud[editovat | editovat zdroj]

Rousseau poprvé vystavoval obraz na Salónu nezávislých a snažil se jej neúspěšně prodat starostovi svého rodného města - Lavalu. Místo toho však dílo vstoupilo do soukromé sbírky pařížského obchodníka s dřevěným uhlím, kde zůstalo až do roku 1924, kdy bylo objeveno kritikem umění Louisem Vauxcellesem. V roce 1924 koupil obraz Daniel-Henry Kahnweiler, německý obchodník s uměním, ačkoliv v té době vznikaly diskuze, zda obraz není padělkem. Později obraz získal historik umění Alfred H. Barr Jr. pro Muzeum moderního umění v New Yorku, kde je dílo k vidění dodnes.

Dílo jako inspirace[editovat | editovat zdroj]

Obraz sloužil jako inspirace pro poezii a hudbu, a byl změněn a parodován různými umělci, kdy byl často lev nahrazen psem nebo jiným zvířetem. V jedné z epizod animovaného seriálu Simpsonovi Mom and Pop Art (v české verzi díl s názvem Outsider-art) usne Homer v galerii a zdá se mu o probuzení v Rousseauově malbě, ve které mu lev olizuje hlavu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Sleeping Gypsy na anglické Wikipedii.