South Plains

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
South Plains
Veletrh South Plains Fair v Lubbocku
Nadřazená jednotka Texas Texas
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

South Plains (česky Jižní pláně) je hovorový termín pro geografický region v Texasu, sestávající z části regionu Llano Estacado a jižní části regionu Texas Panhandle, s centrem v Lubbocku. Oblast je známá těžbou ropy, ačkoliv South Plains je v převážné míře zemědělský region, který produkuje značnou část bavlny ve Spojených státech a ve kterém jsou rozsáhlé ranče. South Plains je též domovem několika vysokých škol a univerzit, největší z nich je Texas Tech University v Lubbocku.

Okresy[editovat | editovat zdroj]

V regionu je celkem 24 okresů: Bailey, Borden, Briscoe, Castro, Cochran, Crosby, Dawson, Dickens, Floyd, Gaines, Garza, Hale, Hockley, Kent, King, Lamb, Lubbock, Lynn, Motley, Parmer, Scurry, Swisher, Terry a Yoakum.

Nejsevernější z nich (Parmer, Castro, Swisher, a Briscoe) jsou považovány za součást regionu Texas Panhandle.

Nejvýznamnější města[editovat | editovat zdroj]

Bavlna[editovat | editovat zdroj]

Bavlna je nejběžnější pěstovanou plodinou v regionu. V letech 2004 a 2005, byli zaznamenány rekordní sklizně této plodiny. V regionu a sousedním území, spolu v 31 okresech bylo v roce 2005 sklizeno víc než milion balů bavlny. Toto číslo dělá ze South Plains největší pěstitelský region bavlny na světě.

Místní identita[editovat | editovat zdroj]

Existuje mnoho firem a organizací, které používají termín “South Plains” jako část svého názvu. Je to například vysoká škola South Plains College v Levellandu; každoroční veletrh Panhandle-South Plains Fair v Lubbocku; regionální pobočka Amerického Červeného kříže, South Plains Regional Chapter of the American Red Cross; Výbor pro South Plains největší americké skautské organizace, South Plains Council of the Boy Scouts of America; a mnoho dalších veřejných a soukromých organizací.

South Plains je menší region v regionu Llano Estacado. Obyvatelé South Plains se považují za svůj domov oba regiony.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku South Plains na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]