Llano Estacado

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Llano Estacado
Llano Estacado
Nejvyšší bod (1500 m n. m.)
Délka  km
Šířka {{{šířka}}} km
Rozloha 90 000 km²
Střední výška {{{středvýška}}} m n. m.
Nadřazená jednotka
Sousední jednotky
Podřazené jednotky
Státy stát USA Spojené státy americké Texas New Mexico
Stát USA {{{státUSA}}}
Okresy {{{okres}}}
Poznámka
Počet obyvatel
Důležitá místa {{{důležitá místa}}}
Národní parky {{{národní parky}}}
Historická místa {{{historická místa}}}

Llano Estacado (výslovnost [ˈʝano estaˈkaðo], česky terasovité roviny), alternativně Staked Plains, je region v jihozápadní části USA a zahrnuje části Nového Mexika a severozápadní Texas, výškový rozdíl je od 900 na jihozápadě do 1500 metrů na severozápadě.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Llano Estacado má extrémně nízkou hustotu zalidnění. Většina populace je lokalizována v městech Amarillo, Lubbock, Midland a Odessa a jejích aglomeracích. Většina oblasti je venkovská, pokrytá velkým ranči a zavlažovanými farmami. Je tu několik dalších středně velkých měst, například Andrews, Hereford, Plainview, Levelland, a Lamesa v Texasu, a Clovis, Portales, a Hobbs, v Novém Mexiku.

Llano Estacado je rozlohou větší než Nová Anglie, kromě Maine. Region představuje jižní rozšíření Velkých planin, s délkou přibližně 250 mil ze severu na jih a šířkou 200 mil z východu na západ. Silnice jsou rovné a střetávají se většinou v pravých uhlech. Bavlna je základní pěstovanou zemědělskou plodinou na zavlažovaných územích, v posledních letech její pěstování stagnuje z důvodu klesajících cen na světových trzích. Llano Estacado je někdy humorně nazýváno "85 procent obloha a 15 procent prérie".

Území má velké množství kostelů na počet obyvatel. Prohibice, která byla uzákoněna v roce 1933 je dodnes dodržována ve více než čtyřiceti texaských okresech, většina z nich je v oblasti Llano Estacado.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Z důvodu nadměrného využívání podzemní vody od sedmdesátých let minulého století se farmáři vracejí k pěstování plodin méně náročných na vlhko.

Oblast Llano Estacado je jedním z největších producentů bavlny ve Spojených státech.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Llano Estacado na anglické Wikipedii.