Llano Estacado

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Llano Estacado
Llano Estacado
Llano Estacado
Rozloha 97 000 km²
Nadřazená jednotka Velké planiny
Sousední jednotky Sacramento Mountains, Guadalupe Mountains, Edwards Plateau
Stát Spojené státy americké Spojené státy americké
Texas Texas
New Mexico Nové Mexiko
Souřadnice 33°0′ s. š., 102°0′ z. d.
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Llano Estacado (výslovnost [ˈʝano estaˈkaðo], česky terasovité roviny), v angličtině také nazývané Staked Plains, je tabulová plošina a region na východě Nového Mexika a severozápadě Texasu, ve Spojených státech amerických. Oblast zaujímá plochu 97 000 km2 a leží v nadmořské výšce 1 500 (severozápad) až 900 m (jihovýchod). Llano Estacado je součástí Velkých planin. Jedná se o suchou, bezlesou krajinu. Ekonomicky je významný chov hovězího dobytka a těžba ropy a zemního plynu.[1]

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Llano Estacado má extrémně nízkou hustotu zalidnění. Většina populace je lokalizována v městech Amarillo, Lubbock, Midland a Odessa a jejích aglomeracích. Většina oblasti je venkovská, pokrytá velkým ranči a zavlažovanými farmami. Je tu několik dalších středně velkých měst, například Andrews, Hereford, Plainview, Levelland a Lamesa v Texasu, a Clovis, Portales a Hobbs v Novém Mexiku.

Llano Estacado je rozlohou větší než Nová Anglie, kromě Maine. Region představuje jižní rozšíření Velkých planin, s délkou přibližně 250 mil ze severu na jih a šířkou 200 mil z východu na západ. Silnice jsou rovné a střetávají se většinou v pravých uhlech. Bavlna je základní pěstovanou zemědělskou plodinou na zavlažovaných územích, v posledních letech její pěstování stagnuje z důvodu klesajících cen na světových trzích. Llano Estacado je někdy humorně nazýváno "85 procent obloha a 15 procent prérie".

Území má velké množství kostelů na počet obyvatel. Prohibice, která byla uzákoněna v roce 1933 je dodnes dodržována ve více než čtyřiceti texaských okresech, většina z nich je v oblasti Llano Estacado.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Z důvodu nadměrného využívání podzemní vody od sedmdesátých let minulého století se farmáři vracejí k pěstování plodin méně náročných na vlhko.

Oblast Llano Estacado je jedním z největších producentů bavlny ve Spojených státech.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Llano Estacado na anglické Wikipedii.

  1. Universum, všeobecná encyklopedie. Díl 5. 1. vyd. Praha : Odeon, 2002. S. 481.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]