Soumrak dne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Soumrak dne
Autor Kazuo Ishiguro
Původní název The Remains of the Day
Země Spojené království
Jazyk angličtina
Ocenění Man Bookerova cena (1989)
Vydavatel Faber a Faber
Datum vydání květen 1989
Předchozí a následující díl
An Artist of the Floating World The Unconsoled
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Soumrak dne (v originále The Remains of the Day) je román britského spisovatele japonského původu Kazuo Ishigura oceněný v roce 2018 Nobelovou cenou. Kniha byla vydána v roce 1989, přičemž za ni v tom samém roce byla udělena Bookerova cena za literaturu. Filmová adaptace románu z roku 1993, s Anthonym Hopkinsem a Emmou Thompsonovou v hlavních rolích, byla nominována na osm Oskarů.

Ishiguro příběh vypráví ich-formou, stejně jako své dva předchozí romány. Hlavním hrdinou je majordomus Stevens. V románu se často přítomnost střídá s minulostí, když postarší Stevens prohlíží svůj deník a jeho zápisky čtenáře pomocí flashbacků přenesou o do různých momentů jeho života. Převážná část díla popisuje jeho profesní a osobní vztah s hospodyní a bývalou kolegyní, slečnou Kentonovou.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Soumrak dne vypráví ich-formou příběh Stevense, anglického majordoma, který svůj život zasvětil službám Lorda Darlingtona (podrobnosti jsou popsány pomocí flashbacků). Román začíná v momentě, kdy Stevens obdrží dopis od bývalé spolupracovnice a hospodyně, slečny Kentonové. V dopise mu píše o tom, jak se jí daří v manželství, a Stevens vytuší, že není zrovna šťastná.

Dopis Stevens obdrží ve chvíli, kdy má zároveň šanci na to, že se s paní Kentonovou znovu setká. Stevensův nový zaměstnavatel, zámožný pan Farraday, mu půjčí auto a pošle ho na zaslouženou dovolenou. Stevens si udělá výlet a při té příležitosti si domluví setkání se slečnou Kentonovou, nyní již paní Bennovou, v jejím současném bydlišti Devonu.

Když Stevens vyráží na cestu, přemýšlí o své neotřesitelné loajalitě vůči Lordu Darlingtonovi. Ten ve svém domě pořádal okázalá setkání přívrženců Němců a anglických artistokratů, ve snaze ovlivnit mezinárodní dění v době před 2. světovou válkou. Stevens přemýšlí o důstojnosti, o tom, co dělá dobrého majordoma, a o svém zesnulém otci, který také prožil život ve službách někoho jiného. Když se Stevens ohlíží zpátky, je nucen přehodnotit povahu a reputaci Lorda Darlingtona, stejně jako svůj vztah ke slečně Kentonové. Důkazy o dřívější náklonnosti a vzájemné přitažlivosti Stevense a slečny Kentonové jsou v knize čím dál zřetelnější.

V době, kdy spolu Stevens a slečna Kentonová pracovali, si nedali najevo, co k sobě doopravdy cítí. Z jejich rozhovorů čtenář cítí profesionální přátelství, které občas hraničí s romancí, avšak dvojice nedovolí, aby se jejich vztah změnil v něco víc. Obzvláště Stevens je velmi zatvrzelý a ani v momentě, kdy se mu slečna Kentonová snaží přiblížit, nevyjde ze své role.

Po dvaceti letech se znova setkávají, tentokrát jako pan Stevens a paní Bennová. Ta přiznává, že občas přemýšlela nad tím, jak by vypadal život se Stevensem. Nakonec si ale ke svému muži našla cestu a nyní se už oba těší na první vnouče. Stevens později přemýšlí o promarněných šancích, ať už se slečnou Kentonovou či s Lordem Darlingtonem, který nejspíš nebyl hoden jeho nesobecké oddanosti. Na konci románu se Steven soustředí na "soumrak (jeho) dne", tedy zbytek jeho života, který stráví ve službách u pana Farradaye.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Stevens (ve filmové adaptaci James Stevens) – vypravěč, anglický majordomus v Darlington Hall, oddaný sluha s vysokými standardy, obzvláště lpící na důstojnosti, jeho křestní jméno kniha nikdy nezmíní
  • Slečna Kentonová – hospodyně v Darlington Hall, později paní Bennová
  • Lord Darlington – majitel Darlington Hall, jehož marné snahy při jednáních anglických a německých diplomatů způsobily jeho společenský úpadek
  • William Stevens (pan Stevens starší) – Stevensův otec, který ve svých 72 letech pracuje jako jeho podřízený a při konferenci v Darlington Hall dostane mozkovou mrtvici, jeho syn v té době zároveň obsluhuje a zároveň odbíhá k otci
  • Pan Farraday – nový americký zaměstnavatel Stevense
  • Senátor Lewis – americký senátor, který Lorda Darlingtona kritizuje za jeho politické "amatérství"

Témata[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejdůležitější témata románu patří důstojnost, sociální zábrany, oddanost a přesvědčení, láska a vztahy, vzpomínky a perspektiva.

Přijetí[editovat | editovat zdroj]

Soumrak dne je jeden z nejrespektovanějších poválečných britských románů. V roce 1989 za ni byla udělena Bookerova cena, jedna z nejprestižnějších literárních cen v anglicky mluvícím světě. Na žebříčku nejlepších anglických románů dvacátého století, který sestavil Brian Kunde ze standfordské univerzity, se kniha umístila na 146. místě. V roce 2007 byl Soumrak dne uveden v deníku The Guardian na seznamu "Knížek, bez kterých nemůžete žít" a v roce 2009 poté v seznamu "1000 románů, které všichni musí přečíst".

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Remains of the Day na anglické Wikipedii.