Sophie Brzeska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sophie Brzeska
Sophie Gaudier Brzeska.jpg
Rodné jméno Zofia Brzeska
Narození 1873
blízko Krakova, Polsko
Úmrtí březen 1925
Barnwood House Hospital, Gloucestershire, Anglie
Národnost Polská
Známá jako spisovatelka, přítelkyně Henriho Gaudiera-Brzesky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sophie Suzanne Brzeska či Sophie Gaudier-Brzeska (18731925) byla polská spisovatelka a umělkyně, blízká přítelkyně sochaře a malíře Henri Gaudier-Brzesky.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Sophie Brzeska se narodila v Polsku v roce 1873. Svou matku popisovala jako unavenou a otce jako zženštilého. Oba věřili, že Sophie byla břemeno, kterému musí být oddáni. Sophie to odmítla a utekla do Paříže, aby se stala spisovatelkou. Přijala řadu pracovních příležitostí jako vychovatelka, z nichž jedna se týkala i několika let života ve Spojených státech. Toto soužití s rodinami ostatních lidí jí přiblížilo k úvahám o sebevraždě. V červnu 1910 se Henri (nar. 1891) setkal se Sophií, kterou popsal v dopise známému jako dvakrát starší polskou bývalou guvernantku. S Henrim se potkali roku 1909 v Bibliothèque Sainte-Geneviève v Paříži a začali mít spolu velmi blízký vztah. Henri připojil její příjmení ke svému jménu, přestože se nikdy nevzali. Mnoho informací o jejím životě je vyčteno z její osobní korespondence s Henrim. Dlouholetý obdivovatel Gaudierovy práce, umělecký sběratel a historik, H. S. Ede získal její majetek v roce 1927 od britského Treasury Solicitor poté, co zemřela bez poslední vůle. Tato akvizice zahrnovala nejen její spisy, ale také majetek Henriho Gaudiera, s mnoha jeho pracemi a dokumenty. Ede mnoho informací získal z dopisů, které napsala Gaudierovi Sophie a z jejích spisů a dalších materiálů, když vydal v roce 1930 A Life of Gaudier-Brzeska (Život Gaudiera-Brzesky) (Londýn: W. Heinemann); vydání z roku 1931 a pozdější vydání jsou nazvány Savage Messiah (Zběsilý Mesiáš). Písemné prameny použité pro tento projekt, jsou nyní uloženy v archivech knihovny Univerzity v Cambridgi, University v Essexu a Musée des Beaux-Arts d'Orléans (Muzeum umění v Orléans). Time Magazine nazval jeho knihu sympatickou, ale naprosto neosobní ... biografii. V roce 2008 byly zveřejněny nezpracované Sophiiny spisy.

Práce[editovat | editovat zdroj]

Sophie Brzeska se neustále odkazovala na svou práci a toužila být publikovanou spisovatelkou. Napsala řadu verzí své autobiografie s názvem Matka and Other Writings (Matka a jiné spisy), nicméně z její práce nebylo nic publikováno až do roku 2008. Tato kniha vydaná v Londýně, v nakladatelství Mercury Graphic, obsahuje některé texty překládané z francouzštiny Gillianem Rafflesem. Pochází z rukopisů, jenž byly zapomenuté a nepublikované už více než 50 let. Jedna část této skupiny dokumentů je verze díla Matka a popisuje její první setkání a život s Henri Gaudierem a jeho přijetí jména Gaudier-Brzeska. Obsahuje popis toho, co se s ní stalo hned po tom, co byl Henri Gaudier-Brzeska zabit na frontě ve Francii v roce 1915, vypráví o její snaze a pokusech o uspořádat vzpomínky na svou práci a podává upřímný pohled na to, jak se k ní přátelé Thomas Ernest Hulme, Ezra Pound, Robert Bevan a další chovali. Zahrnuje také pohlednice a dopisy umělkyni Nině Hamnett z pozdější doby. Sophie Brzeska psala ve francouzštině i angličtině a z jazyka a tempa spisů je zřejmé, že byla vypjatá a emocionální. Při psaní v angličtině se její hláskování stává postupně chaotickým, stejně jako její rukopis v obou jazycích. Záměrem redaktora bylo udržet tyto prvky v překladu a přepisu, aby zůstaly věrné jejímu charakteru a zvyšovaly emocionální intenzitu spisu a umožnily slyšet její jedinečný hlas. Její ignorování konvenční interpunkce byla zachována ze stejného důvodu.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Sophie zemřela bez závěti v psychiatrické nemocnici v Barnwood House v Gloucestershire v březnu 1925. Z životopisu Gaudierova života bývá často vynechána. Film Kenyho Russela Savage Messiah, z roku 1972 založený na knize Edeho, se zaměřuje na vztah Sophie a Henri Gaudiera, a dává jim obou stejný význam při formování životů druhého.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sophie Brzeska na anglické Wikipedii.