Jim Ede

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Harold Stanley Ede
Pamětní deska, kostel Sv. Petra, Cambridge, Anglie
Pamětní deska, kostel Sv. Petra, Cambridge, Anglie
Jiná jména Jim Ede
Narození 7. dubna 1895
Penarth, Wales
Úmrtí 15. března 1990
Edinburgh, Skotsko
Národnost britská
Manžel(ka) Helen Schlapp
Znám jako sběratel umění, spisovatel
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Harold Stanley Ede (7. dubna 1895, Penarth15. března 1990, Edinburgh), znám jako Jim Ede, britský sběratel a přítel umělců.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Kettle's Yard, vybudovaný Jimem Ede v Cambridge. V roce 1970 byl dům rozšířen o moderní galerijní prostor.

Jim Ede se narodil v Penarth ve Walesu jako syn právníka Edwarda Hornby Edea a učitelky Mildred. Studoval malbu u Stanleym Forbesem v Newlyn Art School v letech 1912–1914. Během první světové války sloužil v South Wales Borderers a v British Indian Army. Jeho vojenskou kariéru ukončilo špatné zdraví, a 29. července 1919 mu byla udělena hodnost kapitána. Po válce pokračoval ve studiu na Slade School of Art. V roce 1921 se stal asistentem kurátora v londýnské Národní galerii britského umění, pozdější Tate Gallery a zároveň pokračoval ve studiu na částečný úvazek na Slade. Krátce poté se oženil s Helen Schlapp, se kterou se seznámil v Edinburghu. Během práce v galerii se pokoušel propagovat práci moderních současných umělců, včetně umělců jako Picasso a Piet Mondrian. Velmi často mařil konzervativnější postoje ředitelů galerie. Během své práce v galerii si Ede vytvořil četná přátelství s avantgardními umělci. Podařilo se mu tak získat mnoho uměleckých děl, které byly v té době převážně podhodnocené. Zvláště pak zachoval hodně z díla Henriho Gaudiera-Brzesky z majetku Sophie Brzesky, Henriho přítelkyně, která zemřela bez závěti. Ede tuto pozůstalost zakoupil. Pozůstalost obsahovala řadu dopisů mezi Henrim a Sophií. Dopisy Ede použil jako základ pro svou knihu Savage Messiah (Zběsilý Mesiáš), pojednávající o životě a díle Gaudier-Brzesky, která se stala základem stejnojmenného fimu Kena Russela.

Střední věk[editovat | editovat zdroj]

V roce 1936 se Ede unavený stálým bojem o umělecké směřování galerie rozhodlo odejít z Anglie a žít Maroku. Postavil si dům mimo Tanger, když předtím přijal minimalistický styl interiérového designu obhajující obyčejné bílé stěny a minimální nábytek potřebný k obývání místnosti. Během následujících dvaceti let vedl v Evropě a Americe kočovný život; psal, vysílal a přednášel a dům v Maroku si držel jako základnu.

Umělecké dědictví[editovat | editovat zdroj]

Když se v roce 1956 vrátil do Anglie, přestavěl čtyři domy v Cambridge jako místo, kde chce žít a vystavovat svou uměleckou sbírku. Součástí jeho filozofie byl názor, že umění by mělo být sdíleno v uvolněném prostředí; k tomuto účelu by měl mít otevřený dům. Během odpoledního čaje dělal osobního průvodce po své umělecké sbírce studentům z Cambridge University. Studenti si také mohli zapůjčit obrazy z jeho sbírky, aby je mohli mít během svého pracovního pobytu pověšeny ve svých prostorách. V roce 1966 předal dům a sbírku univerzitě a založil uměleckou galerii Kettle's Yard. Ede zde žil do roku 1973, pak se přestěhoval do Edinburghu, kde žil až do důchodu.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

  • Savage Messiah, H.S. Ede, Heinemann (1931) – Biography of the sculptor Henri Gaudier-Brzeska. Reprinted, Kettle's Yard Gallery (1971), ISBN 0-900406-15-1.
  • Savage Messiah: a biography of the sculptor Henri Gaudier-Brzeska; with new texts by Sebastiano Barassi, Evelyn Silber and Jon Wood. Leeds: Henry Moore Institute, 2011 ISBN 1-905462-34-4
  • A Way of Life, H. S. Ede, Kettle's Yard Gallery, ISBN 0-907074-57-X. Guide to Kettle's Yard and its collection.
  • Kettle's Yard and its Artists, ed. Michael Harrison, Cambridge 2009 ISBN 978-1-904561-33-0

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jim Ede na anglické Wikipedii.