Sodom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sodom
Sodom v Bangkoku, 2007
Základní informace
Původ Německo Gelsenkirchen, Německo
Žánry Black/Speed metal (1981–1986, 2007)
Crossover thrash (1994-1997)
Thrash metal (1987–dosud)
Aktivní roky 1981 — současnost
Vydavatel Steamhammer
Příbuzná témata Kreator, Destruction
Web sodomized.info
Současní členové
Tom Angelripper
Dřívější členové
Frank Testegen
Josef Dominic
Michael Wulf
Uwe Christophers
Frank Blackfire
Uwe Baltrusch
Michael Hoffman
Andy Brings
Dirk "Strahli" Strahlmeier (zemřel)
Christian Dudek
Atomic Steif (Guido Richter)
Bobby Schottkowski
Bernd Kost
Markus Freiwald
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Další významy jsou uvedeny na stránce Sodom (rozcestník).

Sodom je německé thrashmetalové trio[1] z Gelsenkirchenu, založené v roce 1981.

Spolu se skupinami Kreator a Destruction jsou Sodom považováni za "velkou trojku" německého thrash metalu. Zatímco všechny tři skupiny vytvořily zvuk, který ovlivnil death metal, hudba Sodom mohla mít během 80. a na začátku 90. let vliv na black metalové skupiny, mezi dalšími samozřejmě.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V raných začátcích Sodom jsou texty zaměřené na satanskou a okultní tematiku,ale válka se brzy stala jejich hlavním předmětem. To vedlo některé lidi k domněnce,že je kapela militaristická a dokonce fašistická,ale při bližším pozorování čtenář najde ve skutečnosti texty protiválečné. V rozhovoru s Metalkings.com Tom Angelripper řekl: „Proč píšeme o válce? Protože válku nechceme. Chceme popsat jak válka špatná je. Chorál písně Ausgebombt také dává jasné poselství“. Ne!-obchodu se smrtí,Ne!-obchodu se zbraněmi,poučit se z minulosti.

Vznik a raná blackmetalová léta (1981–1986)[editovat | editovat zdroj]

Původní sestava Sodom se skládala z členů: Tom Angelripper, Bloody Monster, Arius “Blasphemer“ a Aggressor.  Kapela byla založena Tomem,jako zoufalý pokus dostat se pryč z uhelných dolů v jeho rodném městě Gelsenkirchen, kde museli pracovat. Ačkoli, skupina se stala skutečnou pracovní jednotkou,když se Chris Witchhunter(Christian Dudek,původem z Essenu) připojil ke kapele na bicí (nahradil Bloody Monstera),který již měl zkušenosti s psaním hudby v některých svých předchozích školních projektech a tak učil zbývající dva členy jak psát pořádné písně (Arius byl také vyhozen). Beroucí inspiraci z kapel jako Motörhead, Venom, Tank, Rainbow a AC/DC skupina pokračovala jako třídílný oblek v „Motörhead-fashoin“ a vydala dvě dema,které vedly k nahrávací smlouvě u Steamhammer.

Aggressor opustil skupinu krátce před vydáním EP In the Sign of The Evil (obecně považován jako důležitý raný black metal),a byl nahrazen Grave Violatorem,který sám nesetrval dlouho a odešel po nahrávání In the Sign of Evil. Michael“Destruktor“Wulf  byl nalezen jako náhradník s kterým skupina nahrála Obsessed by Cruelty, jejich dlouho hrající debut s rysy hudby In the Sign of Evil. Wulf nesetrval dlouho a připojil se ke Kreator (kde také nebude dlouho-v roce 1993 zemře po tragické nehodě na motorce).

Změna na thrash metal a zvyšující se popularita (1987–1990)[editovat | editovat zdroj]

Z větší části nebyli Sodom zpočátku bráni vážně,různými tiskovými zdroji byli popisováni jako „druhořadý klon Venom s polo-nápaditými texty“. Změnil to jeden člen. Frank “Blackfire“ Gosdzik přišel vyplnit kytarové místo,které po sobě zanechal Wulf.

Frank přesvědčil Toma, že thrash metal se pohybuje nad hororovými/okultními/satanskými tématy kapel jako Venom, a musí přijmout politické, sociální a válečné témata.

Tom se už zajímal o různé války,ale přesto zůstal mírumilovný. Nová inspirace kapely s Frankem vyvrcholila dlouhohrajícím albem  Persecution Mania. Nový lyrický a hudební přístup ze strany Franka dal kapele značný ohlas (stejně jako maskot v plynové masce Knarrenheinz, který se poprvé objevil na coveru Persecution Mania). Brzy se rozjeli na turné po Evropě se švýcarskou thrash metalovou kapelou Coroner. Po turné z větší části roku 1988 se kapela vrátila do studia,aby zde nahrála další album. Konečný produkt, Agent Orange, se prodal 100 000 kopií v samotném Německu. To způsobilo,že se Sodom stali slavný a celosvětově uznávaný,a zajistili si tak své místo po boku Kreator a Destruction , jako jedny z největších německých thrash metalových kapel. K tomuto datu, se Agent Orange prodalo více kopií než kteréhokoliv německého thrash metalového alba na světě.

Nicméně,uvnitř kapely vznikají problémy. Tom a Chris propadají alkoholismu. Frank je unavený ze skládání hudby a z toho,že jeho kolegové z kapely často vedli špatný život.    Mille Petrozza z Kreator nabídl Frankovi místo v kapele,po té,co přišli o druhého kytaristu, a Frank to přijal. Angelripper hledá náhradu a najde Michaela Hoffmana, bývalého člena německých thrasherů Assassin.

Změny ve formaci (1990–1997)[editovat | editovat zdroj]

S touto sestavou bylo vydáno v roce 1990 album Berter off Dead. Během turné po Jižní Americe se však Hoffman rozhodl zůstat v Brazílii, a byl proto přinucen k odchodu. Nahradil jej Andy Brings,a bylo nahráno nové album Tapping the Wein, s více death metalovými prvky-zvukem. Tot bylo poslední album s bubeníkem Witchhunterem. Byl vyhozen a výměnou a za něj, za bicí soupravu usedl Atomic Steif (dříve u Holy Moses a Living Death).

Kapela nahrála album Get What You Deserve. Prvky death metalu nahradily prvky punku. Get What You Deserve měla groteskní obal (představoval mrtvého muže ležícího v posteli, a svázanou ženou poblíž) a mnoho fanoušků „nebral“ nový směr kapely.

Toto období také ohlašovalo začátek menší mezinárodní viditelnosti,pro kapelu, jako thrash se ztrácel komerční zájem. Angelripper také začal sólovou kariéru,dělá dojemné pijácké písně německých šlágrů a dokonce typycké vánoční koledy.

Živé album bylo nahráno na turné s výsledným názvem Marooned – Live.

Ve stejném duchu jako předchozí album,bylo vydáno v roce 1995 Masquerade in Blood. Znovu bylo třeba nalézt kytaristu. Nová volba Strahli, nezůstává v kapele příliš dlouho. Byl zatčen a uvězněn za drogovou záležitost a od té doby s ním kapela ztratila kontakt,až do ledna  2011,kdy se dozvěděli,že v Düsseldorfu zemřel. Atomic Steif také odešel a Angelripperovi bylo znovu třeba hledat nové členy. A byly nalezeni: kytarista Bernemann a bubeník Bobby Schottkowski. Tato sestava se stabilizovala a přetrvala až do prosince 2010 kdy Schottkowski odešel.

Návrat k thrash metalu (1998–2008)[editovat | editovat zdroj]

Album ´Til Death Do Us Unite představuje kontroverzní obal,zobrazující břicho těhotné ženy a mužský „pivní mozol“ naproti sobě svírající lidskou lebku. Toto album znamenalo počátek návratu Sodom k thrashi,ale jeho zvuk měl hodně společného (podobného) s kapelami jako Suicidal Tendencies. Také se zrodila vysoce kontroverzní píseň, a pro Sodom také zároveň jejich nejslavnějším hudebním videem „Fuck the Police“. Po tomto albu se Sodom vrátili do studia a v roce 1999 vydali Code Red, který znamenal plný návrat ke germánskému thrash metalovému zvuku z let 80´, a setkal se s chválou od fanoušků a tisku stejnou měrou. S rokem 2001 přišlo koncepční album o filmu „Apocalypse Now“ M-16, které nese název od slavné útočné pušky M16.

V roce 2003 bylo v Bangkoku v Thajsku nahráno koncertní dvojalbum s názvem One Night in Bangkok. Další album vydané v roce 2006 nese název pouze Sodom a nese se ve stejném duchu jako M-16. Název byl vybrán – jak Angelripper vysvětlil – protože každá kapela potřebuje album vlastního názvu a doposud žádné navydala. Album bylo odloženo,protože DVD Lords of Depravity trvalo déle než se původně předpokládalo.

V roce 2007 byl Tom požádán nahrácí společností Steamhammer o všechny záznamy,které byly použity při nahrání EP In the Sign of Evil. Tom se domníval,že mu naznačily,aby s ex-členy Chris Witchhunterem a Grave Violatorem (vlastním jménem: Franz Josef Peppi) znovu nahráli EP s bonusovými skladbami. Výsledkem bylo The Final Sign of Evil. Chris „Witchhunter“ Dudek zemřel 07.09.2008 po dlouhém boji s nemocí na selhání jater.

Poslední aktivity (2009–2017)[editovat | editovat zdroj]

V roce 2009 se Sodom vrátily do UK hrát na jejich první show po 20. letech v Bloodstock Open Air.

In War and Pieces je předposlední album Sodom a vyšlo 22. 11. 2010 v Evropě a 11. 1. 2011 v Severní Americe.

30.11.2010 bylo oznámeno,že Bobby Schottkowski opistil kapelu z důvodu „osobních a soukromích problémů“mezi Tomem Angelripperem a Schottkowskim. 8.12.2010 byl Markus „Makka“ Freiwald vyhlášen jako nový bubeník Sodom. Na konci ledna 2012 začaly Sodom pracovat na svém čtrnáctém studiovém albu,které plánuje nahrát v květnu 2012.  V dubnu 2013 vydali album s názvem Epitome of Torture. V srpnu 2016 Sodom vydali album Decision Day

Změny ve formaci (2018–doposud)[editovat | editovat zdroj]

Začátkem roku 2018 bylo oznámeno, že zpěvák a baskytarista Tom Angelripper ve skupině jako jediný zůstává, zbylí dva členové ji opustili. Angelripper plánuje všechny oznámené koncerty odehrát s novými hudebníky.[2]

Sestava[editovat | editovat zdroj]

Současná[editovat | editovat zdroj]

 • Tom Angelripperzpěv, baskytara (1981 - dosud)
 • Stephan "Husky" Huiskens - bicí (2018 - dosud)
 • Frank "Blackfire" Gosdzik - kytara (1986-1989, 2018 - dosud)
 • Yorck Segatz - kytara (2018 - dosud)

Dřívější členové[editovat | editovat zdroj]

Kytara
 • Frank Testegen – (1983–1984)
 • Josef Dominic – (1984–1985, 2007)
 • Michael Wulf – (1985–1986) (později Kreator) (zemřel)
 • Uwe Christophers – (pro tour 1986)
 • Uwe Baltrusch – (tour v letech 1989/1990) (také Mekong Delta, později House of Spirits)
 • Michael Hoffman – (Assassin (Ger)) (1990)
 • Andy Brings – (later Powergod) (1991–1995)
 • Dirk Strahlimeier – (1995–1996) (zemřel)
 • Bernd "Bernemann" Kost – (1996–2018)


Bicí

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Concert Reviews - KREATOR / SODOM / DESTRUCTION [online]. Metal-Rules.com, 2002-01-24 [cit. 2011-07-01]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. Spark. SODOM mění sestavu [online]. SPARK Rock, 2018-01-05 [cit. 2018-01-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]