Socha svatého Jana Nepomuckého (Nový Bydžov, park)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Socha svatého Jana Nepomuckého v Novém Bydžově
Sloup se sochou sv. Jana Nepomuckého (Nový Bydžov).JPG
Základní údaje
Rok vzniku 1749
Kód památky 101774 (PkMISSezObr)
Umístění
Stát ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Socha svatého Jana Nepomuckého se nalézá v parku asi 200 m severovýchodně od centra ve městě Nový Bydžov v okrese Hradec Králové. Původně byla socha umístěna v nynější Klicperově ulici, odkud později přenesena na současné místo v roce 1911. Barokní pískovcová socha z roku 1749 od neznámého autora je chráněna jako kulturní památka ČR. Národní památkový ústav tuto sochu uvádí v katalogu památek pod rejstříkovým číslem ÚSKP 101774.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Barokní socha svatého Jana Nepomuckého se nalézá v parku u kostela Nejsvětější Trojice. Socha představuje světce v životní velikosti oděného v kanovnickém rouchu, s odhalenou hlavou a svatozáří s pěti hvězdami. Světec stojí na oblacích, u nohou s hlavičkami putti. Pravou ruku má na prsou, levou drží oválné paládium.

Trojdílný podstavec sochy ozdobený volutami s rostlinnými závěsy a ukončený profilovanou římsou spočívá na jednom kamenném základovém stupni. Na čelní stěně pilíře je reliéfní kartuše se stáčenými okraji, v níž je poškozený reliéf klečící postavy. Pod kartuší je vyryto vročení „1749 dne 15.JULY“. Na tomto podstavci spočívá vlastní asi 70 cm vysoký sokl sochy, v čele ozdobený mušlí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]