Snubní prsten

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Snubní prstýnky

Snubní prsteny si vyměňují při svatebním obřadu ženich s nevěstou jako symbol slibu lásky, věrnosti a spojení.

Snubní prsten by měl být z kvalitního materiálu, aby vydržel více let bez významných změn. K jeho výrobě se používá nejčastěji bílé nebo žluté zlato, ale také stříbro nebo chirurgická ocel, případně růžové zlato nebo kombinace různých kovů. Obvyklé je podobné provedení obou prstenů. Nevěsta může mít prsten ozdobený kamínky. Výběr je široký – od levných zirkonů až po brilianty, tj. diamanty kulatého brusu. Na vnitřní stranu prstenu je možné vyrýt krátký text. Bývá to nejčastěji datum svatby nebo jména novomanželů.

Měření velikosti[editovat | editovat zdroj]

Při výběru snubního prstenu je třeba dát pozor na jeho správnou velikost u obou partnerů. Tu pomohou určit v téměř jakémkoli zlatnictví s pomocí stávajícího prstenu využitím tzv. měřicího trnu nebo pomocí měřicích kroužků. V případě, že není k dispozici jedna z těch možnosti, je možné velice přesně určit velikost prstenu doma. Kolem prstu se omotá a následně změří provázek, případně se dá využít papírový proužek, případně rovnou s předtištěnými hodnotami. Další možností je přeměření stávajícího prstenu, který již je ve vhodné velikosti; pravítkem je možné změřit průměr v ruce nebo lze vnitřní obvodu prstenu obkreslit na papír a následně ho změřit.

Zásnubní prsten[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Zásnubní prsten.

Zásnubní prsten má dát na vědomí všem, že osoba, která jej nosí, je zasnoubena a bude se vdávat. V západních kulturách nosí zásnubní prsten zpravidla ženy a takový prsten je ozdobený diamantem nebo jiným kamenem. V některých kulturách nosí muž a žena stejný zásnubní prsten, v dalších kulturách jsou zásnubní prsteny používány také jako svatební prsteny. Zásnubní prsten obvykle předává muž jako dárek ve chvíli, když žádá ženu o ruku. Tím dává najevo svůj zájem o budoucí sňatek. Zásnubní prsten se obvykle nosí na prsteníčku levé ruky. Některé páry si kupují „předzásnubní prsten“, který lze nazvat „prstenem slibu“.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vyměňování snubních prstenů se datuje už od 12. století. Po svatbě tento prsten nosí současně se zásnubním. Zásnubní prsten začal svoji historii ve starověkém Egyptě. V časech starého Egypta měly zásnubní prsteny zcela jinou podobu než jak je známe dnes. Prsten tvořil kovový proužek spojený do tvaru kruhu. Takový prsten měl symbolizovat nekonečnost. Zásnubní prsteny používali také v dobách starého Říma. Římané dávali prsten spolu s malým klíčkem, který měl ochránit obdarovaného. Římské nevěsty dostávaly dva snubní prsteny, jeden zlatý, který nosily na veřejnosti, druhý vyrobený z kamene, ten používaly během vykonávání domácích prací. Ne vždy znamenalo nošení prstenu podobného snubnímu manželství. Někdy takový prsten znamenal nedotčenost nositele, nebo takový prsten byl symbolem čistého přátelství.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]