Zásnubní prsten

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Snubní prsten z bílého zlata a pozlacený zásnubní prsten s diamantem

Zásnubní prsten má dát na vědomí všem, že osoba, která jej nosí je zasnoubena a bude se vdávat. V západních kulturách nosí zásnubní prsten zpravidla ženy a takový prsten je ozdobený diamantem nebo jiným kamenem. V některých kulturách nosí muž a žena stejný zásnubní prsten, v dalších kulturách jsou zásnubní prsteny používány také jako svatební prsteny. Zásnubní prsten obvykle předává muž jako dárek ve chvíli, když žádá ženu o ruku. Tím dává najevo svůj zájem o budoucí sňatek. Zásnubní prsten se obvykle nosí na prsteníčku levé ruky, je-li ale darován v nevhodné velikosti, dá se nosit i na jiném. Některé páry si kupují „před zásnubní prsten“, který lze nazvat „prstenem slibu“. Po svatbě se tento prsten nosí současně se snubním.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zásnubní prsteny se používaly také v dobách starého Říma. Římské nevěsty dostávaly dva snubní prsteny, jeden zlatý, který nosily na veřejnosti, druhý vyrobený z kamene, ten používaly během vykonávání domácích prací. Ne vždy znamenalo nošení prstenu podobného snubnímu manželství. Někdy takový prsten znamenal nedotčenost nositele, nebo takový prsten byl symbolem čistého přátelství.

Kde nosit zásnubní prsten?[editovat | editovat zdroj]

Zásnubní prsten nosí ženy od zásnub do svatby zpravidla na prsteníčku levé ruky. Levá ruka je blíže k srdci a nošení prstýnku na ní má tedy symbolizovat lásku k partnerovi. Zásnubní prstýnek ale můžete nosit i na pravé ruce, zkrátka tam, kde je vám to příjemné nebo kde si myslíte, že váš prstýnek nejlépe vynikne.

Kde nosit zásnubní prstýnek po svatbě[editovat | editovat zdroj]

Po svatbě si můžete vybrat ze tří možností, kde svůj zásnubní prstýnek nosit:

  • na prsteníčku levé ruky - umístěný nad snubním prstýnkem
  • na jiném prstu levé ruky, nejčastěji na prostředníčku
  • na jiném prstu pravé ruky, nejčastěji na prsteníčku nebo prostředníčku

Související články[editovat | editovat zdroj]