Sluneční kříž

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sluneční kříž

Sluneční kříž je symbol ve tvaru pravoúhlého kříže uprostřed kruhu. Je to pravděpodobně nejstarší[1] a jeden z nejpoužívanějších symbolů Západní civilizace. Ve své nejstarší podobě zobrazuje putování Slunce ročními obdobími.[2]

Symboly slunečního kříže byly nalezeny vyryté v kameni v jeskyních z období paleolitu na Pyrenejském poloostrově, ve formě cest v Callanishi ve Skotsku, ryté nebo malované na keramiku v Samarské kultuře (doba měděná), v Anatolii, Mezopotámii, území dnešního Íránu nebo Indie.

V obdobích prehistorických náboženství nordické doby bronzové se artefakty s tímto symbolem vyskytovaly ve formě kultovních předmětů buď v jantaru nebo ulité z kovu v místech dnešního Švýcarska nebo Dánska[3].

Pro pohanské náboženství Wicca, které vzniká v 50. letech minulého století, tento symbol představuje koloběh Slunce v průběhu roku a samotný kříž pak rovnodennosti a slunovraty, rozdělující rok na čtyři roční období. Je symbolem i germánských a slovanských pohanských náboženství, která vznikla stovky let před naším letopočtem.

Křesťanství tento pohanský symbol adaptovalo mezi své symboly (římskokatolický kříž) přibližně během 2.–3. století našeho letopočtu.[4][5]

Ve verzi se zdvojenými čarami kříže a menším kruhem ve svém středu byl používán prvními národy amerického kontinentu.

Ve starověkém Řecku byl sluneční kříž symbolem Země a jako takový byl převzat středověkými astrology. Ve středověké alchemii též symbolizoval měděné sloučeniny.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sun cross na anglické Wikipedii.

  1. Archivovaná kopie. altreligion.about.com [online]. [cit. 2008-07-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-18. 
  2. http://www.seiyaku.com/customs/crosses/sun.html
  3. Archivovaná kopie. www.landesmuseum-fuer-vorgeschichte-halle.de [online]. [cit. 2008-07-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-28. 
  4. a b www.symbols.com [online]. [cit. 2008-07-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-27. 
  5. Archivovaná kopie. www.thewordsofeternallife.com [online]. [cit. 2008-07-20]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-09-14. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Smith, D. J.: The Pagan Cross, ISBN 978-1-4141-0426-3
  • Hislop, Alexander: The Two Babylons, kapitola V, část VI.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]