Slovenské středohoří

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Slovenské středohoří
Slovenské stredohorie
Slovenský ráj
Slovenské středohoří v okolí Detvy

Nejvyšší bod1367 m n. m. (Poľana)

Nadřazená jednotkaVnitřní Západní Karpaty
Sousední
jednotky
Fatransko-tatranská oblast, Slovenské rudohoří, Jihoslovenská kotlina, Panonská pánev
Podřazené
jednotky
Vtáčnik, Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy, Kremnické vrchy, Poľana, Ostrôžky, Javorie, Krupinská planina, Zvolenská kotlina, Pliešovská kotlina, Žiarska kotlina

SvětadílEvropa
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Map
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Poloha slovenského středohoří

Slovenské středohoří je geomorfologická oblast v rámci subprovincie Vnitřních Západních Karpat. Oblast leží ve střední části Slovenska. Přibližně v jejím středu leží město Zvolen.

Oblast na severu a severozápadě hraničí s Fatransko-tatranskou oblastí, na východě se Slovenským rudohořím, na jihu s Jihoslovenskou kotlinou a na jihozápadě s Panonskou pánví.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Celky Slovenského středohoří vznikly v průběhu neogénu v důsledku rozsáhlé sopečné činnosti a budují tzv. Středoslovenské neovulkanity. Jejich členění se opírá o podrobné paleovulkanické rekonstrukce V. Konečného a J. Lexy[1][2]:

Geomorfologické členění[editovat | editovat zdroj]

Ve smyslu geomorfologického členění se dělí na celky[3]:

Pohled ze Sitna na sever (směrem k Banské Štiavnici). Mohutná kaldera v centrální části tehdejšího Štiavnického vulkánu.
Pohled ze Sitna na sever (směrem k Banské Štiavnici). Mohutná kaldera v centrální části tehdejšího Štiavnického vulkánu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Slovenské stredohorie na slovenské Wikipedii.

  1. KONEČNÝ, Vlastimil; LEXA, Jaroslav. Geologická mapa stredoslovenský neovulkanitov. Bratislava: Geologický ústav Dionýza Štúra, 1984. (slovensky) 
  2. VASS, D. Vysvetlivky k mape regionálne geologické členenie Západných Karpát a severných výbežkov Panónskej panvy na území ČSSR. Bratislava: Geologický ústav Dionýza Štúra, 1988. S. 65. (slovensky) 
  3. MAZÚR, E.; LUKNIŠ, M. Geomorfologické členenie SSR a ČSSR. Bratislava: Slovenská kartografia, 1986. Kapitola Slovensko. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]