Přeskočit na obsah

Skanzen Zichpil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
skanzen Zichpil
Nápravníkovo stavení
Nápravníkovo stavení
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
AdresaHumpolec, Česko (Nápravníkovo stavení)
Kód památky103851 (PkMISSezObrWD)
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Skanzen Zichpil se nachází v Humpolci ve čtvrti Zichpil, rozkládající se mezi hřbitovem a Horním náměstím. Od roku 2010 je Nápravníkovo stavení chráněno jako kulturní památka.[1] Památkově chráněna je také toleranční modlitebna.[2]

Skanzen Zichpil se skládá z posledního původního obydlí čtvrti Zichpil, tzv. Nápravníkova stavení. Jeho majitelem se v roce 2009 stalo město Humpolec, které se ihned pustilo do rekonstrukce. V současné době je ve správě společnosti Castrum o.p.s., která již spravuje nedaleký hrad Orlík. K otevření zrekonstruovaného stavení přeměněného na skanzen došlo červenci 2012. Vlastní objekt je zároveň posledním dokladem osídlení tzv. Starého Humpolce v 18. století. Součástí skanzenu je také nedaleký toleranční kostelík.

Prohlídka

[editovat | editovat zdroj]
Toleranční modlitebna

Celá prohlídka začíná v Nápravníkově stavení, kde se návštěvníci seznámí s historií osídlení Humpolecka, Humpolce i vlastního Zichpilu. Další část expozice se zaměřuje na popis života místních obyvatel na přelomu 19. a 20. století a také se zdejší lidovou tvořivostí. Expozice v dobově zařízené toleranční modlitebně je pak věnována soužití katolíků, evangelíků a Židů ve městě.

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-02-14]. Identifikátor záznamu 92861518 : městský dům. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-02-14]. Identifikátor záznamu 138072 : tolerační modlitebna. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [2]. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]