Skřet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Skřet je mytologická humanoidní bytost zřejmě pocházející ze severské mytologie, která je obvykle brutální, agresivní a odporná. Ve fantasy literatuře se často objevuje jako překlad anglického orc, nejznáměji v díle J.R.R. Tolkiena, ve kterém jsou skřeti protikladem vlídných a vznešených elfů. V některých českých dílech se používá i původní orc, počeštělé ork či jsou dokonce slova skřet a ork použity pro dvě odlišné rasy, jako je tomu ve hře Dračí doupě, Icewind Dale, Icewind Dale II či na Zeměploše.

Slovo se rovněž používá jako hanlivé označení člověka, naznačující, že je ošklivý jako tato mytologická bytost, nebo znetvořený tak, že vypadá jako skřet.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Slovo skřet pochází z germánského Scrat.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Jde o zhrbená, zjizvená, špinavá a ošklivá stvoření bez jakýchkoliv morálních a etických kodexů. Žijí v hlubinách hor ve spleti hrubě tesaných, neosvětlených chodeb. Jejich společenským uskupením je smečka, tlupa či horda. Nejsilnější člen jejich tlupy se stává i jejím vůdcem.

Původ skřetů[editovat | editovat zdroj]

Severská mytologie[editovat | editovat zdroj]

Podle severské mytologie Álfové žijí v Alfheimu, dělí se na tmavé a světlé, v podzemí se vyskytují temní, černí álfové, hledači kovů a pokladů země a pod zemí je taky skrývají. Tady je podobnost s trpaslíky nebo i skřety - temnými "zlými" bytostmi. V Alfheimu žijí i světelní Álfové - zářivé bytosti, které se čas od času ukazují smrtelným lidem - "sliční elfové". Nabízí se tu domněnka o původu všech těchto bytostí původně jako takzvaných "malých bohů" - místních bůžků či démonů, kterým lidé dříve dávali různé oběti.

Podle Tolkiena[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Skřeti (Středozem).

Podle Tolkiena vznikli skřeti z elfů, které kdysi dávno pochytal Melkor a krutým mučením a pokusy z elfů „vyšlechtil“ skřety. Literárnímu spojení skřetů a elfů odpovídá i původ mytologický. V severské mytologii je možné číst o alfech, elfech či alpech. Jsou podobní skřítkům, možná se jedná přímo o skřítky či skřety často spojované s kultem smrti.

Skřeti ve Warcraftu[editovat | editovat zdroj]

Ve Warcraftu jsou skřeti neutrální, co se týče zla a dobra. Jsou to obchodníci, alchymisti a inženýři. Ve skřetích laboratořích si můžete najmout skřetí vzducholoď, trhače nebo např. sebevraha.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]