Přeskočit na obsah

Sinjal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sinjal, Dinara

Vrchol1 831 m n. m.
Poznámkanejvyšší hora státu
Poloha
SvětadílEvropa
StátChorvatsko Chorvatsko
PohoříDinara
Souřadnice
Map
Horninavápenec
PovodíKrka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sinjal (též Dinara) je nejvyšší hora Chorvatska, měří 1831 m n. m.

Poloha

Sinjal leží na jihovýchodě Chorvatska, na jihovýchodě při hraniciBosnou a Hercegovinou, v Šibenicko-kninské župě, 15 km severovýchodně od Kninu. Je v Dinárských horách - souvislém pásu pohoří na severozápadě Balkánského poloostrova, přesněji v pohoří Dinara. Sinjal tvoří rozsochu předsunutou z hlavního hřebene Dinary k jihu.

Vrchol

Na vrcholu se nachází betonový hranol s nakreslenou chorvatskou vlajkou, vrcholovou knihou ve schránce a razítkem.

Geologie a geomorfologie

Sinjal má podobu vápencového hřbetu protáhlého ve směru severozápad - jihovýchod, na jihu se strmými, až 700 m vysokými skalními stěnami. V jeho okolí jsou četné krasové tvary závrty, škrapy, jeskyně.

Přístup

  • Z jihozápadu - z města Knin vede silnice přes Kovačić do osady Guge, odtud pokračuje makadamová cesta na místo Markov grob (800 m), dále vede značená cesta k horské chatě Brezovac (1060 m). Odtud je to na vrchol ještě 3 hodiny chůze. Stezka vede po severních svazích Sinjalského hřbetu podchází vrcholy Pitomi vrh (1346 m) a Bukvin vrh (1530 m) a vystupuje na vrchol Sinjalu.
  • z jihovýchodu - výchozím místem je obec Glavaš (580 m). Vede odtud značená stezka, výstup trvá 4 hodiny a překonává převýšení 1250 m. Přibližně v půlce výstupu stojí volně přístupná útulna Martinova košara.

Okolí

  • Gradaš - nad vesnicí se nachází zříceniny středověké pevnosti Gradina Gladaš a nedaleko odtud je volně přístupná jeskyně
  • Krka - na jihozápadním úbočí Sinjalu vyvěrá řeka Krka a její přítok Krčić, na němž je vysoký vodopád.

Externí odkazy

Šablona:Geo