Severovýchod Spojených států amerických

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Státy ve tmavě červených barvách jsou úřadem United States Census Bureau považovány za severovýchod, státy ve světle červených barvách se považují za další regiony.

Severovýchod (Northeastern United States) je jeden ze čtyř regionů Spojených států amerických. Zahrnuje 9 států, Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, New York, New Jersey a Pensylvánii, a člení se dále na středoatlantskou oblast a oblast Nové Anglie.

Jako část severovýchodního regionu se někdy počítají i státy Delaware, Maryland a Západní Virginie, protože zasahují do megalopole BosWash. Oficiálně však patří do jihoatlantické oblasti.

V roce 2010 zde podle sčítání lidu žilo 55 317 240 obyvatel.[1] Region je ohraničen na severu Kanadou, na západě regionem Midwest, na jihu s jižními regiony a na východě Atlantským oceánem. Největší město regionu, New York, je také největší město a metropolitní oblast ve Spojených státech.

Severovýchod je i nejbohatší region USA. V roce 2007 byly podle statistik nejbohatší státy USA Maryland, New Jersey, Connecticut, Havaj a Massachusetts.

Samotný stát New York tvoří asi 8 procent celkového HDP USA v roce 2005. Zatímco příjem je vysoký, celkový počet obyvatel a rozloha je malá (kromě New Yorku a Pensylvánie), přičemž pouze New York, New Jersey a Pensylvánie patří mezi 10 nejlidnatějších států a žádný ze států nepatří mezi 10 největších.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Northeast (USA) na slovenské Wikipedii.

  1. Resident Population Data - 2010 Census. 2010.census.gov [online]. [cit. 2015-10-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-08-23. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]