Seta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Seta
Vznik 1974
Sídlo Helsinky, Finsko
Oficiální web www.seta.fi
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Seta (finsky Seksuaalinen tasavertaisuus – „Sexuální rovnost“), založená v roce 1974, je hlavní organizací bojující za práva LGBT ve Finsku. Jedná se o národní organizace s několika dalšími členskými organizacemi napříč zemí. Její generálním sekretářkou je Kerttu Tarjamo a předsedou Viima Lampinen. Jedenáctá finská prezidentka Tarja Halonen zastávala funkci předsedkyně Sety v letech 1980-81.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Seta obdržela Asiallisen tiedon omena ("Jablko faktických informací"), což je každoročně vyhlašovaná cena, kterou dostávají lidé nebo organizace za přínos LGBT minoritě nebo šíření objektivních informací o diverzitě sexuality a genderu.[1] Ocenění náleželo následujícím osobám nebo organizacím, mezi nimi:

  • 2008 – zpěvačka Jenni Vartiainen a skladatel Teemu Brunila za píseň Ihmisten edessä. Podle Sety se zde perfektně vystihla odvaha, jíž potřebují LGBT osoby, pro veřejné držení se za ruce.[2]

Kunniarotta ("Čestná krysa") je ironická anticena osobám a organizacím za diskriminaci jiných sexuálních orientací a genderových identit, anebo znekvalitňování životní úrovně LGBT osobám.[1] Krysou byly oceněni následující:

  • 2003 – Finský červený kříž za odmítání přijímat krev od mužů majících sex s muži. Podle Sety je jejich postoj založený na paušalizování jedné skupiny osob do potenciálních šiřitelů viru HIV, což považuje za diskriminační.
  • 2006 – profesorka Tuula Tamminen, předsedkyně mannerheimské Ligy za dětskou péči, za názor že děti bez otců jsou abnormalita, což je relevantní důvod pro zákaz asistované reprodukce pro lesbické páry a svobodné ženy. Podle Sety Tamminen napadla její oficiálně uznaný postoj a etiku vědy, když ignorovala značný postoj studií, které dokazují, že stabilita rodiny nezávisí na pohlaví rodičů, a že se profesorka takto dopouští likvidace rozvoje péče o děti.[3]
  • 2008 – primátor Raimo Ilaskivi, člen parlamentu Bjarne Kallis a generál Gustav Hägglund za jejích účast na poprasku ohledně loutkové animace Motýl z Uralu.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Seta (organization) na anglické Wikipedii.

  1. a b SETA:n Asiallisen Tiedon Omena ja Kunniarotta 2003 [online]. Seta [cit. 2007-11-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2001-03-03. (Finnish) 
  2. a b Seta palkitsi Jenni Vartiaisen ja Teemu Brunilan [online]. Helsingin Sanomat, 2008-06-28 [cit. 2008-06-29]. Dostupné online. (Finnish) 
  3. Setan asiallisen tiedon omena ja kunniarotta 2006 [online]. ranneliike.net, 2006-07-01 [cit. 2007-11-06]. Dostupné online. (Finnish) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]