Sestra v akci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sestra v akci
Původní názevSister Act
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka100 min
Žánrkomedie
ScénářJoseph Howard
RežieEmile Ardolino
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleWhoopi Goldbergová
Maggie Smithová
Kathy Najimy
Wendy Makkena
Mary Wickesová
Harvey Keitel
Bill Nunn
ProdukceScott Rudin
Teri Schwartz
HudbaMarc Shaiman
Výroba a distribuce
Premiéra1992
Produkční společnostTouchstone Pictures
DistribuceTouchstone Pictures
Tržby231,6 mil. $ (celosvětově)[1]
Předchozí a následující díl
Sestra v akci 2
Sestra v akci na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sestra v akci (orig. Sister Act) je americká filmová komedie z roku 1992. Hlavní roli zpěvačky z nevadského Rena, která předstírá, že je jeptiška, protože její mafiánský milenec ji chce nechat zabít, ztvárnila Whoopi Goldbergová.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Film začíná na katolické základní škole v roce 1968, kde se mladá dívka vzpírá katolické výchově a je svou učitelkou, řádovou sestrou, varována, aby neskončila špatně.

Dívka je Deloris Van Cartierová, zpěvačka z Rena v Nevadě a milenka mafiánského bosse Vince LaRoccy. Deloris si nevšímá jeho zločinů, ale jednoho dne je svědkyní jedné vraždy, rozhodne se utéct, Vince udá na policii a aby byla před svým milencem uchráněna je ukryta do katolického ženského kláštera v San Franciscu.

Tam je nucena nosit hábit a přijme jméno „sestra Marie Clarence“. Zdejší matka představená není moc nadšená, že sem Deloris přišla, ale její prohřešky toleruje, protože řád za její ochranu dostane peníze. Zpěvačce se nelíbí strohý řádový život, a tak ji matka představená pošle do klášterního sboru. Deloris se chopí vedení do té doby nevýrazného a rozladěného sboru a dostává se tak do svého živlu. Převleče staré písně do nového kabátu a sbor se rázem stává modernějším, pozmění náboženské písně, ale také převede do církevního prostředí soulové písně, které s náboženstvím původně neměly nic společného. Ačkoli proti tomu protestuje matka představená, vyvede Deloris ostatní sestry i mimo klášter, kde pomáhají v ulicích města s uklízením. Její činnost získá tolik pozornosti, že se do San Francisca přijede podívat i papež Jan Pavel II.

Deloris je ale unesena Vinceovými kumpány zpět do Rena. Když se ostatní sestry dozvědí, kdo jejich kamarádka skutečně je, vydají se jí na pomoc. Mezitím, když chce Vince s kumpány Deloris zabít, převlečená sestra zůstane klidná, díky čemuž se Vince s poskoky začnou hádat, dokonce si myslí, že se skutečně stala jeptiškou, a jí se tak podaří utéct. Vince je zatčen, sestry a Deloris se vrátí do San Francisca na koncert pro papeže. Deloris se pak ale vrátí ke své kariéře.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sister Act na anglické Wikipedii.

  1. Box Office Mojo. [cit. 2019-03-07].