School Rumble

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
School Rumble
スクールランブル
(Sukúru Ranburu)
Žánrromantická komedie, slice of life
Cílová skupinašónen
Manga
AutorDžin Kobajaši
NakladatelstvíJaponsko Kódanša
V časopiseJaponsko Šúkan šónen Magazine
Publikováno od22. října 200223. července 2008
Počet svazků22
Light novel
AutorHiroko Tokita
IlustrátorDžin Kobajaši
NakladatelstvíJaponsko Kódanša
Publikováno oddubna 2004prosince 2007
Počet dílů2
TV anime
AutorDžin Kobajaši
RežieŠindži Takamacu
ScénářHiroko Tokita
ProdukceBunpei Ogawa
Fukaši Azuma
Hidenori Itahaši
HudbaTošijuki Ómori
StudioJaponsko Studio Comet
KanálJaponsko TV Tokyo
Vysíláno od5. října 200429. března 2005
Počet dílů26
OVA
School Rumble OVA: Ičigakki hošú
AutorDžin Kobajaši
RežisérŠindži Takamacu
ScénářHiroko Tokita
HudbaTošijuki Ómori
StudioJaponsko Studio Comet
Vydáváno od22. prosince 200522. prosince 2005
Počet dílů2
Délka25 minut
TV anime
School Rumble: Nigakki
AutorDžin Kobajaši
RežieTakaomi Kanasaki
ScénářHiroko Tokita
HudbaTošijuki Ómori
StudioJaponsko Studio Comet
KanálJaponsko TV Tokyo
Vysíláno od2. dubna 200624. září 2006
Počet dílů26
OVA
School Rumble: Sangakki
AutorDžin Kobajaši
RežisérŠindži Takamacu
ScénářHiroko Tokita
HudbaTošijuki Ómori
StudioJaponsko Studio Comet
Vydáváno od17. července 200817. září 2008
Počet dílů2
Délka25 minut
Manga
School Rumble Z
AutorDžin Kobajaši
NakladatelstvíJaponsko Kódanša
V časopiseJaponsko Šónen Magazine Special
Publikováno od20. srpna 200820. května 2009
Počet svazků1
Portál: Anime a Manga

School Rumble (japonsky スクールランブル, Sukúru Ranburu) je dvacetišestidílný japonský anime seriál vysílaný od dubna 2004 do října 2005, vytvořený podle stejnojmenné 22svazkové mangy Džina Kobajašiho. Seriál spadá do žánru romantická komedie. V prosinci 2005 byla uvedena dvoudílná OVA a od dubna do září 2006 druhá 26dílná série.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postava Tenma Cukamoto je potrhlá středoškolačka, která v ničem nevyniká, ale má hodně přátel. Zamiluje se do podivína Karasumy a snaží se mu všemožnými metodami vyznat své city. Kendži Harima, obávaný školní delikvent, se přitom zblázní do Tenmy. S vyznáním má stejné problémy. Nechápavost a zabedněnost Tenmy a Kendžiho vede k mnoha humorným nedorozuměním.

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

 • Kendži Harima: Mužský protagonista, delikvent se slabostí pro Tenmu. Jen málo lidí se mu vyrovná v boji na blízko, dokáže komunikovat se zvířaty. Jeho hlavní cílem je vyznat Tenmě lásku přesto, že tuší, že k němu nic necítí. Avšak díky jeho „idiocii“ si mnohokrát vysvětlí opak.
 • Tenma Cukamoto: Dívčí protagonistka má na druhou stranu slabost pro podivína Ódžiho Karasumu. Je malá a na svůj věk dětinská. Častokrát si ji ostatní představují jako mladší sestru Jakumo, i když tomu tak není. Poznávacím znamením jsou dva culíky, pohybující se podle její nálady. Podobně jako Harima leckdy špatně chápe i jasné situace. Přese vše je to dobrosrdečná přátelská dívka.

Vedlejší postavy[editovat | editovat zdroj]

 • Jakumo Cukamoto: Stydlivá sestra Tenmy, Jakumo, je jednou z nejobdivovanějších dívek školy. Přesto dosud neměla přítele. Jedním z důvodů je její schopnost číst myšlenky hochům, co ji mají rádi a odhalit tak jejich skryté úmysly. Stejně tak může rozumět své sestře a kočce Iori. Jedinou výjimkou je Harima, jehož srdce patří kompletně jiným dívkám a jeho mysl je tak pro Jakumo zastřená.
 • Ódži Karasuma: Milostný objekt Tenmy, často zobrazován jako výstřední podivín s kamenným obličejem bez emocí. Má podivné zvyky. Jí rád kari. V příběhu si počíná jako hráč pokeru sledující ostatní, jeho zásahy jsou skryté a nejasné.
 • Eri Sawačika: Jedna z mnoha kamarádek Tenmy, ostatními vnímaná jako princezna z vyšších kruhů. Její otec je Brit a matka Japonka. Je z bohaté rodiny a bydlí v sídle se svým sluhou. Projevuje se jako pyšná princezna a odmítla již spoustu zájemců o ní. Přesto v ní divák nachází i dobré stránky, které však ostatní postavy nevidí.
 • Mikoto Suó: Kamarádka Tenmy, vysoká a dobře vyvinutá, ale také rozpustilá. Má černý pás v Kenpu a často zápasí s jejím kamarádem z dětství Haruki Hanaiem. Mikoto je dobrá v atletice, učí se plavat a odhaluje v sobě i další talenty. Její vztah s Hanaiem se ostatním zdá až moc blízký, ale oba mají svoje vlastní milostné zájmy.
 • Akira Takano: Další kamarádka Tenmy a ostatních je velmi vnímavá, chytrá a vynalézavá. Má schopnost vidět pravé úmysly lidí a její tajemná tvář vždy ukrývá plány k pomoci i škádlení jejích přátel. Ráda si přivydělává různými pracemi a zřejmě jako jediná z postav je imunní vůči nedorozuměním.
 • Haruki Hanai: Třídní referent 2-C bere velmi vážně veškeré své činnosti a snaží se držet třídu v lati. Říká přesně, co si myslí. Jako dítě byl slabý, ale dokázal se vycvičit na mistra v kendu. Často soupeří s Harimou, neboť oba se jen tak nevzdávají. Beznadějně zamilovaný do Jakumo.

Manga[editovat | editovat zdroj]

V manze jsou kapitoly označeny hudebním předznamenáním, a to „křížky“ (♯1, ♯2…) tak, jak se objevovaly v Šúkan šónen Magazine. Bonusové a vedlejší příběhy jsou značeny „béčky“ (♭1, ♭2, ...) tak, jak se objevovaly v měsíčníku Magazine Special. Posledním typem jsou „odrážky“ (♮1,…), které se objevují v sezónním vydání Šónen Magazine Wonder. Všechny tři typy jsou následně vydávány ve svazcích nakladatelstvím Kódanša v Japonsku.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • Zajímavostí je, že autor Džin Kobajaši se vzhledově podobá Harimovi Kendžimu, který také sám sebe kreslí ve své manze.
 • Příjmení Cukamoto a křestní jméno Tenma jsou jména železničních stanic blízko Ósaky.

První série[editovat | editovat zdroj]

 • V 3. díle je v prostřihové scéně s Harimou vidět na reklamní tabuli Horie Ruki zpívající úvodní píseň (Scramble).
 • V 6. díle, kde Tenma sní kari chleba, jsou slyšet dva známé zvuky: 1. ze Star Wars (laser blast) a 2. z remaku Godzilly (Godzilla`s roaring).
 • Kentaró Nara, postava uvedená v 11. díle, měl být původně hlavní postavou.
 • V obou sériích je mnoho náznaků ze závodního anime Initial D. Objevují se zde stejné značky automobilů.

Druhá série[editovat | editovat zdroj]

 • Ve 3. díle, kde spolu bojují Harima s Hanaiem ve vyvrcholení hry (parodie na Battle Royale), je scéna jako zkopírovaná z filmu Equilibrium.
 • Jedna scéna v 14. díle je přímo půjčena z anime Love Hina, včetně barvy oblečení postav.
 • Ve vzpomínkách v 26. díle drží v ruce malá Tenma handheld Nintendo DS Lite, který byl uveden jen několik měsíců před odvysíláním dílu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]