Satoshi Nakamoto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ukázka kaligrafického písma Tento článek obsahuje japonský text.
Bez správné podpory asijských znaků se Vám mohou namísto kandži nebo kany zobrazovat otazníky, obdélníčky nebo jiné zástupné symboly.

Satoshi Nakamoto (japonsky: 中本哲史, Nakamoto Satoši) je pseudonym osoby nebo skupiny, která navrhla a vytvořila protokol pro Bitcoin a potřebný software, Bitcoin-Qt. V roce 2008 na e-mailové konferenci metzdowd.com zveřejnil popis[1] digitální měny Bitcoin. Roku 2009 vydal první software, který zahájil provoz celé sítě a prvních jednotek Bitcoin měny. Jeho skutečná identita není známa, ačkoli existuje několik teorií.

Nakamoto dále přispíval do dalších verzí Bitcoin softwaru společně s ostatními vývojáři, dokud se v polovině roku 2010 postupně nevytratil jeho kontakt s vývojářským týmem a celou komunitou. Zhruba v této době předal kontrolu nad úložištěm zdrojového kódu a klíčových funkcí softwaru Gavinu Andresenovi. Také předal doménu Bitcoin.org a několik dalších domén do rukou předních členů komunity Bitcoinu.

Podle domněnek by Nakamoto mohl mít ve vlastnictví zhruba jeden milión bitcoinů. V jeden okamžik v prosinci roku 2013 to v přepočtu odpovídalo 1,1 miliardě dolarů (asi 22 miliard Kč).

Identita[editovat | editovat zdroj]

Nejsou žádné záznamy o existenci identity Nakamoto před vytvořením Bitcoinu. Satoshi je mužské japonské jméno, jehož význam má různé podoby jako „moudrý“, „jasné myšlení“, „bystrý“, nebo „osoba s inteligentními předky“. Nakamoto (中本) je japonské příjmení (jméno rodiny).

Na svém profilu u nadace P2P Foundation Nakamoto tvrdil, že je jeden muž ve věku 37 let s japonskými kořeny. To ale podnítilo řadu pochybností, protože používá jako jazyk angličtinu a software pro Bitcoin nebyl zdokumentován ani vydán v japonštině.

Spekuluje se, že první vydání jeho původního Bitcoinového softwaru je dílo skupiny spolupracovníků, což někoho vede k názoru, že Satoshi Nakamoto byl kolektivní pseudonym skupiny lidí.

Jak v komentářích zdrojového kódu, tak v příspěvcích na fórech používá britskou angličtinu. To naznačuje, že alespoň jedna osoba ze sdružení vydávající se za něj by měla mít původ ze zemí Commonwealthu. Jeden z jeho příspěvků obsahuje anglický výraz „Bloody hard“. „Bloody“ je slovo používané pro klení ve Velké Británii, Irsku, Jižní Africe, Austrálii, na Novém Zélandu a těmi, kteří mluví indickou angličtinou. Nicméně je málokdy slyšet v Severní Americe mimo Newfoundland a Labrador.

Stefan Thomas, švýcarský kodér a aktivní člen komunity, vytvořil graf s časy příspěvků od Nakamota na bitcoinovém fóru (více než 500 příspěvků). Výsledek ukázal prudký pokles aktivity, až na téměř žádné příspěvky, mezi 5. a 11. hodinou Greenwichského středního času. Pokud je Nakamoto jedinec s běžnými zvyky spaní, měl by se nacházet v časovém pásmu UTC−05:00 nebo UTC−06:00. To odpovídá východní části severní Ameriky, části Střední Ameriky, Karibiku a Jižní Ameriky.

V prosinci 2015 vydal časopis Wired článek, podle kterého by Nakamotem měl být australský podnikatel a bývalý vědec Craig Steven Wright. Ten se k tomu původně nevyjadřoval, ale v květnu 2016 se za Satoshiho Nakamota veřejně prohlásil a před novináři provedl operace, které podle jeho tvrzení tuto identitu prokazují. Toto prohlášení však rozporovali zástupci komunity Bitcoin[2] či Dan Kaminsky.[3]

Identitu pravděpodobně zná americká NSA, která ji prověřovala pomocí stylometrie a přístupu k veškeré e-mailové korespondenci Google z důvodu, aby zjistila, zda Bitcoin nemůže být použit mocnostmi jako jsou např. Rusko nebo Čína jako zbraň proti USA.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Satoshi Nakamoto na anglické Wikipedii.

  1. Český překlad originálního textu "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System" jehož autorem je Satoshi Nakamoto, vynálezce Bitcoinu
  2. Tweet „Bitcoin Core Project“ na Twitteru
  3. Pearson, Jordan; Franceschi-Bicchierai, Lorenzo: „Craig Wright’s New Evidence That He Is Satoshi Nakamoto Is Worthless, Motherboard, 2016-05-02
  4. MUSE, Alexander. How the NSA identified Satoshi Nakamoto [online]. Medium.com, 2017-08-26, [cit. 2017-08-30]. Dostupné online.