Satoshi Nakamoto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Satoshi Nakamoto
Narození 20. století
Znám jako vynálezce Bitcoinu
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Satoshi Nakamoto je jméno nebo pseudonym osoby nebo skupiny, která navrhla a vytvořila protokol pro Bitcoin a potřebný software, Bitcoin-Qt. V roce 2008 na e-mailové konferenci metzdowd.com zveřejnil popis[1] digitální měny Bitcoin. Roku 2009 vydal první software, který zahájil provoz celé sítě a prvních jednotek Bitcoin měny. Jeho skutečná identita není známa, ačkoli existuje několik teorií.

Nakamoto dále přispíval do dalších verzí Bitcoin softwaru společně s ostatními vývojáři, dokud se v polovině roku 2010 postupně nevytratil jeho kontakt s vývojářským týmem a celou komunitou. Zhruba v této době předal kontrolu nad úložištěm zdrojového kódu a klíčových funkcí softwaru Gavinu Andresenovi. Také předal doménu Bitcoin.org a několik dalších domén do rukou předních členů komunity Bitcoinu.

Podle domněnek by Nakamoto mohl mít ve vlastnictví zhruba jeden milión bitcoinů. V prosinci roku 2017 by to odpovídalo asi 19 miliardám dolarů (asi 390 miliard Kč).

Identita[editovat | editovat zdroj]

Nejsou žádné záznamy o existenci identity Nakamoto před vytvořením Bitcoinu. Satoshi je mužské japonské jméno, jehož význam má různé podoby jako „moudrý“, „jasné myšlení“, „bystrý“, nebo „osoba s inteligentními předky“. Nakamoto je japonské příjmení (jméno rodiny).

Na svém profilu u nadace P2P Foundation Nakamoto tvrdil, že je jeden muž ve věku 37 let s japonskými kořeny. To ale podnítilo řadu pochybností, protože používá jako jazyk angličtinu a software pro Bitcoin nebyl zdokumentován ani vydán v japonštině.

Spekuluje se, že první vydání jeho původního Bitcoinového softwaru je dílo skupiny spolupracovníků, což někoho vede k názoru, že Satoshi Nakamoto byl kolektivní pseudonym skupiny lidí.

Jak v komentářích zdrojového kódu, tak v příspěvcích na fórech používá britskou angličtinu. To naznačuje, že alespoň jedna osoba ze sdružení vydávající se za něj by měla mít původ ze zemí Commonwealthu. Jeden z jeho příspěvků obsahuje anglický výraz „Bloody hard“. „Bloody“ je slovo používané pro klení ve Velké Británii, Irsku, Jižní Africe, Austrálii, na Novém Zélandu a těmi, kteří mluví indickou angličtinou. Nicméně je málokdy slyšet v Severní Americe mimo Newfoundland a Labrador.

Stefan Thomas, švýcarský kodér a aktivní člen komunity, vytvořil graf s časy příspěvků od Nakamota na bitcoinovém fóru (více než 500 příspěvků). Výsledek ukázal prudký pokles aktivity, až na téměř žádné příspěvky, mezi 5. a 11. hodinou Greenwichského středního času. Pokud je Nakamoto jedinec s běžnými zvyky spaní, měl by se nacházet v časovém pásmu UTC−05:00 nebo UTC−06:00. To odpovídá východní části severní Ameriky, části Střední Ameriky, Karibiku a Jižní Ameriky.

V prosinci 2015 vydal časopis Wired článek, podle kterého by Nakamotem měl být australský podnikatel a bývalý vědec Craig Steven Wright. Ten se k tomu původně nevyjadřoval, ale v květnu 2016 se za Satoshiho Nakamota veřejně prohlásil a před novináři provedl operace, které podle jeho tvrzení tuto identitu prokazují. Toto prohlášení však rozporovali zástupci komunity Bitcoin[2] či Dan Kaminsky.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Satoshi Nakamoto na anglické Wikipedii.

  1. Český překlad originálního textu "Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System" jehož autorem je Satoshi Nakamoto, vynálezce Bitcoinu
  2. Tweet „Bitcoin Core Project“ na Twitteru
  3. Pearson, Jordan; Franceschi-Bicchierai, Lorenzo: „Craig Wright’s New Evidence That He Is Satoshi Nakamoto Is Worthless, Motherboard, 2016-05-02