Satmar (chasidská dynastie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o chasidské dynastii. O rumunském městě pojednává článek Satu Mare.
Satmarská škola a ústředí v Jeruzalémě.

Satmar (hebrejsky Chasidut Satmar, חסידות סאטמאר) je chasidské hnutí skládající se především z potomků maďarských a rumunských židů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dynastii založil maďarský rabín Joel Teitelbaum, který byl rabínem ve městě Szatmárnémeti, (nyní Satu Mare v Rumunsku, v jidiš Satmar).

Největší komunity satmarských chasidů jsou v současnosti ve Williamsburgu v Brooklynu a Kiryas Joel ve Spojených státech. Velké komunity jsou též v brooklynské části Borough Park. Menší komunity se nacházejí v Los Angeles, Montrealu a Torontu, Antverpách, Londýně a Manchesteru, v Jižní Americe, Austrálii a Izraeli.

Satmar je jedna z největších a nejvlivnějších chasidských dynastií, odhadovaný počet členů hnutí je kolem 130 000 lidí a díky velké porodnosti se stále zvyšuje. Toto číslo nezahrnuje některé menší komunity, které se k satmarskému hnutí připojily.[1] Satmarská dynastie je známá jako hlavní odpůrce sionismu mezi ultraortodoxními židy.

Původ jména[editovat | editovat zdroj]

Původní maďarské jméno města bylo Szatmár. Toto jméno se poprvé objevuje r. 1213 jako "Zotmar". Původně bylo odvozeno z vlastního jména. Rumunské jméno znělo původně Sátmar, ale roku 1925 bylo oficiálně změněno na Satu Mare, což znamená rumunsky „Velká vesnice“.

Podle lidové etymologie, kterou tradují i členové samotného satmarského hutí, pochází jméno Szatmár a Satu Mare ze Santa Maria,tj. Svatá Maria. Mnozí příslušníci chasidského hnutí, včetně Joela Teitelbauma, proto občas nazývali město „Sakmar“, aby se vyhli vyslovování „pohanského“ jména. Většina chasidů ovšem dnes užívá jméno „Satmar“.

Postoj k ženám a jejich vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Ultraortodoxní satmarští chasidé jsou přesvědčeni, že muž má zajistit rodinu a žena pečovat o děti a domácnost. V srpnu 2016 vedení hnutí zakázalo ženám ze svých řad studium na univerzitách. Pokud se pro něj rozhodnou, budou vyobcovány. Vzdělání žen hnutí považuje za nebezpečné a odporující Tóře.[2]

Rodopis satmarských rabínů[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Record Online. www.recordonline.com [online]. [cit. 2010-10-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-12-01. 
  2. Vzdělání žen je nebezpečné, míní ultraortodoxní židé. Studium jim zakázali. iDNES.cz [online]. 2016-8-23. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]