Saračanská jezera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Saračanská jezera (bělorusky Сарачанскія азёры) nebo Saračanská skupina jezer (bělorusky Сарачанская група азёр) je skupina jezer v Bělorusku, která se nachází na území Astravěckého rajónu Hrodenské oblasti, v povodí řeky Vilija.

Celková plocha jezer činí 4,3 km², celková plocha povodí jezer je 180 km². Jezera mají společné ledovcové údolí o délce více než 20 km. Údolí se vytvořilo v důsledku tání paazjorského ledovce a činností, které poté následovaly. Kolem jezer se rozkládá rozmanitá krajina: morénní vysočiny se střídají s bažinatými nížinami. Podél jezer se táhnou eskerové hřebeny, je zde i velké množství kamenitých vrchů porostlých lesy.

Jsou zde jezera charakteristická mělkým dnem (maximální hloubka nepřekračuje 6 m) a středně hlubokým dnem (hloubka dosahuje maximálně 21 metrů).

K mělkým jezerům patří Kljevěl, Vjerabji, Bělaje, Turavějskaje, Haladzjanka. Ty mají jednoduchou strukturu podloží, litorální zóna těchto vodních ploch je písčitá a dosahuje šířky 50–70 metrů a pak postupně přechází v zónu hlubokých vod, která je charakterizována saprapelem. Mělká jezera jsou značně zarostlá a vegetační pásmo má šířku 40–200 m. Jezero Kljevěl je zarostlé po celé své ploše.

Jezera se střední hloubkou mají úzké pobřeží, části s hlubokými vodami mají podloží z sapropelu. Tato jezera jsou mírně zarostlá a šířka porostu na březích nepřesahuje 30 m.

Přes většinu Saračanských jezer protéká řeka Kljevěl. Z Turavějského jezera vytéká řeka Saračanka. Jezera Jodzi, Hulběza a Věrabi jsou vzájemně propojena a mají soutok v řece Strača.

Jezera[editovat | editovat zdroj]

Tumskaye Lake.JPG Tumskaje Yodzi Lake.JPG Jodzi
Verabyi Lake.JPG Věrabi Kaymin Lake.JPG Kajmin (Kajminskaje)
Turaveyskaye Lake.JPG Turavějskaje (Turavě) Belaye Lake, Astravetsky District.JPG Bělaje vozjera
Haladzianka Lake 3.jpg Haladzjanka Zalauskaye Lake.JPG Zalaŭskaje vozjera
Gulbeza Lake.JPG Hulběza Baranskaye Lake.JPG Baranskaje vozjera
Galodna Lake.JPG Halodna (Halubinaje) Klevel Lake.JPG Kljevěl (Klěvěj)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Сарачанская група азёр na běloruské Wikipedii.