Sandy Koufax

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sandy Koufax
Sandy Koufax.jpg
Osobní informace
Datum narození 30. prosince 1935 (84 let)
Místo narození New York
Občanství USAUSA USA
Sportovní informace
Sport baseball
Tým Los Angeles Dodgers
Pozice nadhazovač
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sandy Koufax (* 30. prosince 1935 New York) je bývalý americký baseballový nadhazovač.

Narodil se v židovské rodině v Brooklynu jako Sanford Braun, příjmení Koufax převzal od matčina druhého manžela.[1] Jako student architektury na University of Cincinnati hrál košíkovou, později začal nastupovat také za univerzitní baseballový tým a v roce 1955 získal angažmá v Major League Baseball v klubu Los Angeles Dodgers. Vyhrál s ním Světovou sérii v letech 1955, 1959, 1963 a 1965, v letech 1963 a 1965 byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem. Sedmkrát byl nominován k Major League Baseball All-Star Game, třikrát získal Pitching Triple Crown. V roce 1965 ho časopis Sports Illustrated vyhlásil světovým sportovcem roku. Byl jmenován do National Baseball Hall of Fame and Museum, do Mezinárodní síně slávy židovského sportu a do nejlepšího týmu historie MLB, jeho číslo 32 bylo v týmu Dodgers navždy vyřazeno.

V roce 1965 vzbudilo značné diskuse jeho rozhodnutí nenastoupit k zápasu Světové série, protože připadl na židovský svátek Jom kipur.[2]

Kariéru ukončil v roce 1966 kvůli artritidě, působil jako komentátor na NBC a trenér v nižších baseballových ligách. Hrál také v televizních seriálech 77 Sunset Strip a Shotgun Slade.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]