Sandur

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sandur

Sandur (což znamená písečná pláž) je vesnice nacházející se na Faerských ostrovech, konkrétně na jižním pobřeží ostrova Sandoy, na rozmezí jezer Gróthúsvatn na severozápadě a Sandsvatn na severovýchodě, s výhledem na zátoky Grótvík a Sandsvágur na jihu. V lednu 2010 zde žilo 558 obyvatel. Jedná se o nejlidnatější místo na ostrově.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie vesnice sahá do 11. století. Vykopávky odhalily základy kostela z té doby. Je to místo, kde se každoročně konal místní Várting. Dnes se zde nachází typický dřevěný kostel. V roce 1988 moderní kostel postihl zničující požár, při kterém se rozpustilo veškeré kostelní stříbro. Požár byl přitom založen úmyslně. Již v následujícím roce byl kostel obnoven, právě v době jeho 150. výročí. V roce 1863 byl při rozšiřování kostela nalezen poklad skládající se z 98 stříbrných mincí z 11. století, přičemž polovina z nich byla německého původu. Dále v roce 1989 archeologové objevili pohanské pohřebiště z dob Vikingů. Našla se zde zachovalá kostra ženy z Faerských ostrovů, asi 150 cm dlouhá. V hrobě byly i tři korálky jantaru, modré korálky a nůž.

Původní vodní mlýn v Sandur pocházející z 18. století je dnes v Dánsku. Místní muzeum Sands Bygdasavn dnes vystavuje předměty každodenního života předků místních obyvatel.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Dopravní spojení na ostrov je z přístavu Tórshavn do přístavu Gamlarætt nebo Skopun. K obci je přístup podél jezera Sandsvatn po cestě 30. Z této obce je dopravní spojení do všech ostatních obcí na ostrově. Vzhledem k topografii ostrova je to místo vhodné na běžné procházky a cyklistiku. Oblíbené jsou výlety do Søltuvíku na západním pobřeží, Skarvanesu na jihu a Húsavíku na východním pobřeží. V obci se nachází jeden ze tří kempů. Další dva kempy jsou v Husavik a v Dalure. Pro ubytování slouží hotel Ísansgarður.

Sands Bygdasavn[editovat | editovat zdroj]

Významnou institucí ve vesnici je muzeum umění Sands Bygdasavn. Muzeum a umělecká díla v něm byly darem od Sofusa Olsena. Muzeum bylo postaveno v roce 2005 a předány obci Sandur v prosinci 2005, na 92. narozeniny pana Olsena.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Sandur je nejvíce známý pro svůj fotbalový klub B71 Sandoy, který si užil skromný úspěch ve Faerské fotbalové lize a UEFA.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sandur na slovenské Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]