San Pedro de Macorís

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
San Pedro de Macorís
San Pedro de Macorís – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška4 m n. m.
StátDominikánská republikaDominikánská republika Dominikánská republika
San Pedro de Macorís
San Pedro de Macorís
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha146,7 km²
Počet obyvatel217 141 (2015)
Hustota zalidnění1 480,2 obyv./km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

San Pedro de Macorís je město v Dominikánské republice. Je hlavním městem stejnojmenné provincie ve východní části země a patří mezi deset největších měst v Dominikánské republice.[1] Má přibližně 195 000 obyvatel, pokud se započítá metropolitní oblast. Jako centrum provincie je sídlem Ústřední východní univerzity (Universidad Central del Este).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město bylo založeno roku 1822 na západním břehu řeky Higuamo imigranty z východní části Santo Dominga. V roce 1846 se stalo vojenskou základnou a v roce 1852 vojenským přístavem. V souvislosti s tím město začalo vyrůstat na východním břehu řeky Higuamo. Koncem 19. století se město stalo útočištěm imigrantů z Kuby, kteří prchali před útrapami války za nezávislost. Kubánci s sebou přinesli znalosti pěstování cukrové třtiny a výroby cukru, která se posléze stala nejvýznamnějším hospodářským odvětvím v provincii. V první čtvrtině 20. století město zažilo nejrychlejší růst díky produkci a vývozu cukru během první světové války. Po této válce přišlo do města mnoho imigrantů z Evropy a město dostalo výrazně kosmopolitní charakter. Další imigrační vlnou byl příliv Afro-Karibských dělníků z ostrovů Malých Antil. Tito dělníci a jejich potomci se rychle stali většinovou skupinou obyvatelstva. Přezdívá se jim „Cocolos ze San Pedra de Macoris“.

San Pedro de Macoris se pyšní mnoha prvenstvími v zemi – první hasičskou jednotkou, první telefonní a telegrafní ústřednou, prvním boxerským ringem.

Sanchezova ulice v historickém centru San Pedra de Macoris.
Moreyho budova.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

San Pedro de Macoris má vlastní letiště – Cueva Las Maravillas Airport, na kterém provozuje komerční přepravu zatím jediná letecká společnost.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Ač město samo má spíše komerční charakter, nachází se v něm řada architektonických památek.

Hlavní rekreační oblastí poblíž města jsou však pláže kolem městečka Juan Dolio, v municipalitě Guayacanes, východně od města, zhruba v polovině cesty do Santo Dominga.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku San Pedro de Macorís na anglické Wikipedii.

  1. Oficina Nacional de Estadistica, Departamento de Cartografia, Division de Limites y Linderos. Listado de Codigos de Provincias, Municipio y Distritos Municipales, Actualizada a Junio 20 del 2006 [online]. [cit. 2007-01-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2007-03-14. (Spanish) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]