Samuel Mudd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Samuel Mudd
SamuelMudd.jpeg
Narození 20. prosince 1833
Charles County
Úmrtí 9. ledna 1883 (ve věku 49 let) nebo 10. ledna 1883 (ve věku 49 let)
Waldorf
Příčina úmrtí zápal plic
Alma mater University of Maryland, Baltimore
Politická strana Demokratická strana
Manžel(ka) Sarah Frances Mudd
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Samuel Alexander Mudd (20. prosince 1833, Maryland, USA10. ledna 1883, Maryland, USA) byl americký lékař a poslední politik, který byl uvězněn za spolupráci s Johnem Wilkesem Boothem, atentátníkem amerického prezidenta Abrahama Lincolna.

Americká občanská válka poškodila jeho tabákovou farmu, zvláště, když stát Maryland v roce 1864 opustil otroctví. V tomto roce se poprvé setkal s Boothem, který plánoval unesení prezidenta Lincolna. Mudd byl spatřen ve společnosti ostatních spolupachatelů atentátu na Abrahama Lincolna. I přesto ale jeho vina zůstává nejasná.

Po tom, co byl Lincoln Boothem 14. dubna 1865 smrtelně zraněn, Booth odjel se svým kumpánem Davidem Heroldem k Muddovi domů brzy ráno 15. dubna na jeho cestě do Virginie. Někdy tento den se Mudd musel dozvědět o tom, že Booth je pachatelem atentátu, i přesto ale Mudd Boothovu návštěvu úřadům nenahlásil. Tato skutečnost ho zjevně s atentátem spojovala, stejně jako některé další skutečnosti. 26. dubna byl Mudd zatčen. Vojenský soud ho za to odsoudil k doživotnímu věznění (od trestu smrti unikl o pouhý jeden hlas).

Později byl Mudd prezidentem Johnsonem omilostěn, z vězení byl propuštěn roku 1869.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Samuel Mudd na anglické Wikipedii.